Bakan Sarı: İş makinelerini milleti mağdur etmek için kullananlar, bununun hesabını verecekler

Bakan Sarı: İş makinelerini milleti mağdur etmek için kullananlar, bununun hesabını verecekler

Bakan Sarı: İş makinelerini milleti mağdur etmek için kullananlar, bununun hesabını verecekler

Ömer KOÇ ADANA, (DHA) – ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Doğu ve Güneydoğu`daki belirli belediyelerin millete hizmet için kendilerine verilen iş makinelerini amacı dışında kullandığını söyleyerek, "Millete hizmet için kendilerine verilen iş makinelerini, milleti mağdur etmek için kullananlar, bunların hesabını en kısa sürede vereceklerdir" dedi.
Bakan Fatma Güldemet Sarı, Adana`da AK Parti`nin İl Danışma Meclisi Toplantısı`na katıldı. Toplantının düzenlendiği ve Türk Kızılayı tarafından da kan bağışının alındığı Anemon Oteli`nde partililer tarafından karşılanan Bakan Sarı, burada bağışta bulunanlarla sohbet etti. Daha sonra Sarı`ya Kızılay Adana Şubesi Başkanı Ramazan Saygılı tarafından daha önce yaptığı kan bağışları nedeniyle plaket verildi. İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan 74`üncü İl Danışma Meclisi Toplantısı`nda Fikret Yeni`nin başkanlığında divanın oluşturulmasının ardından bir konuşma yapan Bakan Fatma Güldemet Sarı, ilk olarak başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu`daki bazı illerde PKK terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmek için yürütülen operasyonlara değindi. Sarı, "Bütün dünya bilsin ki hiçbir terör örgütü Türkiye`nin boynunu bükemez. Türkiye`yi eski Türkiye zannedenler yanılgılarının bedelini acı bir şekilde ödüyorlar ve ödemeye devam edecekler" dedi.
`HER ZAMAN ZULMÜN KARŞISINDA OLACAĞIZ`
Suriye`de devam eden iç savaştan kaçarak Türkiye`ye sığınanları dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın kabul ettiklerini belirten Sarı, şunları söyledi:
"Anadolu, tarih boyunca mazlumların sığındığı bir liman olmuştur. Bugün Suriye`de, Irak`ta, Afganistan`da yaşanan vahşeti büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Sahillerimize vuran masum bedenleri gördükçe üzerimize düşen sorumlulukları çok daha derinden hissediyoruz. Dünya sessiz, uluslararası kurumlar sessiz. Birileri `Para verelim gelmesinler` diyor. Diğerleri gelenlerin bütün mal varlıklarına el koyuyor. Başkaları sınırdan geçen baba ve kızına çelme takıyor. Bazıları `Ülkemize Müslümanları asla kabul etmeyiz` deyip gerçek yüzünü ortaya döküyor. Türkiye ise bunların hepsini görüyor, her platformda bu yersiz ve haksız tavırları eleştiriyor. Türkiye olarak ister silahla, ister politikayla yapılsın zulmün hiçbir çeşidine göz yummadık ve bundan sonra da yummayacağız."
`ÇUKURLARIN HANGİ MAKİNELERLE KAZILDIĞINI HERKES BİLİYOR`
Terör örgütüne yönelik operasyonlar devam ederken bazı çevrelerden devlete dönük olarak operasyonları durdurma çağrıları
yapıldığını ancak terör örgütü PKK`ya silah bırakma çağrısı yapılmadığını ifade eden Sarı, şöyle devam etti:
"Devletimizin çağrısı çok açıktır. Kamu düzenini korumak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmaktan vazgeçsinler. Terör örgütü ve onların bağlı oldukları gruplara silah bırakma çağrısı yapsınlar. Sayın Cumhurbaşkanımız, kaymakamlarımıza `Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun milletimizin huzurunu koruyun` talimatını verdi. Doğu ve Güneydoğu`da belirli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu çukurların hangi makinelerle, ne tür imkanlarla kazıldığını artık herkes biliyor. Millete hizmet için kendilerine verilen makineleri milleti mağdur etmek için kullananlar, bunların hesabını en kısa sürede vereceklerdir. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir. Yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçme çağrısıdır."
`TERÖR OLAYLARININ SEBEBİ, ANAYASA YAPTIRMAMAK İÇİN`
Türk`ü, Kürt`ü, Laz`ı, Çerkez`i, Arap`ıyla bu topraklarda yaşayan 78 milyon insanın tek millet olduğunu belirten yapan Bakan Sarı, yeni Anayasa çalışmalarına da değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz daha özgür, daha huzurlu bir Türkiye için yeni Anayasa çalışmasını başlattık. Türkiye`nin önde gelen sivil toplum kuruluşları `Yeni Anayasa için hep birlikte` sloganıyla Anayasa platformunu kurdu. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 300`den fazla sivil toplum kuruluşu çalışmalarına start verdi. Bu platform Türkiye`nin her bölgesinde yeni Anayasasıyla ilgili toplantılar yapacak, sizleri ziyaret edecek. Siyasi partilerle görüşecek. Bu millette, Anayasa yapma kültürü vardır. Eski Türkiye`de Anayasalar yukarıdan aşağıya darbelerle yapılıyordu, devlet milleti zorluyor açık oy gizli sayım yapıyordu. Şimdi bu dönem geride kaldı. Artık millet devleti, yeni bir Anayasa yapması için zorluyor, istikametimizi millet belirliyor. Ayrıca unutulmaması gereken bir konu daha var. Bugün Türkiye`de yaşanan bunca terör ve ihanet olaylarının sebebi, yerli ve milli bir Anayasa yaptırmamak ve Başkanlık sistemini engellemektir."
`ATIK TOPLAYICILARI, GİZLİ KAHRAMANLARDIR`
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, son günlerde Türkiye`nin gündemini meşgul eden atık ve kağıt toplayıcılarıyla ilgili de konuşarak şunları söyledi:
"Atık toplayıcılarımızı, kağıt toplayıcılarımızı mağdur edecek bir herhangi bir çalışmanın altına imza atmamız söz konusu değildir. Özellikle alın teriyle kar kış demeden Adana`nın yazında sıcağında ekmek parası peşinde koşan atık toplayıcılarımızın her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha sizlerin huzurunda belirtmek istiyoruz. Atık toplayıcılarımız, ekonomimize katkı sağlayan görünmez savaşçılardır ve biz her zaman onların yanında durmak isteyen bir iktidarız. Bu yüzden onları mağdur edecek bir çalışmanın altında kesinlikle imzamız olamaz. Son günlerde gündeme gelen, basını da oldukça meşgul eden denetimler, atık toplayıcılarımızı birebir sokakta tespit edip ceza kesilen bir uygulama kesinlikle değildir. Böyle lanse edilmesine rağmen tamamen yanlış bir şekilde basınımıza iletilmektedir. Bu denetimler, lisanslı veya lisansız çalışan firmalara yapılmış denetimlerdir ve bu denetimler sonucu ortaya çıkan yönetmelik hatalarından kaynaklanan ceza yaptırımlardır. Her fabrikanın, her işletmenin zaman zaman denetlendiği gibi Bakanlığımızın da bünyesinde, sorumluluğunda olan lisanslı firmaları zaman zaman denetliyoruz. Bu denetimleri 2013 ve 2014 tarihlerinde yapmıştık, 2015`te de yaptık. Yalnız bu denetimler maalesef basınımızda geçtiğimiz haftalarda çok farklı şekilde yorumlandı. Bazıları tarafından özellikle sokakta atık toplayan vatandaşlarımız suiistimal edildi, onları kullanan bir anlayışla bültenler yayınlandı. Yalnız şunu da biz biliyoruz ki, sokakta atık toplayan vatandaşlarımızın çalışma ortamları oldukça yetersiz. Bu nedenle atık toplayanlarla ilgili başta çalıştıkları firmalar tarafından bir çözüm getirmeleri gerektiğine inanıyoruz. En basitinden bu kişilere uygun kıyafet, eldiven, maske veya daha modernize edilmiş araçlarla destek olunabilir. Bunun yanında bu konuyla ilgili olarak ilgili Bakanlıklarımızla, lisanslı firmalarımızla, sivil toplum örgütlerimizle ve belediyelerimizle bir araya geleceğiz ve bir çalışma başlatacağız. Onların hem iş hem sağlık koşullarını nasıl düzenleyebiliriz, düzeltebiliriz onun altyapısını oluşturacağız."
ROZET TAKTI
Bakan Sarı, konuşmasının ardından başka partilerden AK Parti`ye katılanların rozetlerini taktı. İl Danışma Meclisi Toplantısına, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Ömer Ünal, Manisa Milletvekili ve Adana`dan sorumlu il koordinatörü İsmail Bilen, Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç ve Tamer Dağlı ile partililer katıldı.
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...