Sözcü Plus Giriş

Bakan Soylu: Can Dündar`ın sözleri kabul edilemez

Bakan Soylu: Can Dündar`ın sözleri kabul edilemez

Güncellenme: 15:42, 27/02/2016
Bakan Soylu: Can Dündar`ın sözleri kabul edilemez

Fatih TURAN TRABZON, (DHA) – ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, gazeteci Can Dündar`ı hedef alarak, "Böyle bir kişiden ne aydın çıkar, ne gazeteci olur, ne de bu memlekete faydası olur" dedi.
Trabzon`da bir otelde düzenlenen Karadeniz Bölge Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ile bakanlık temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi katıldı.
"CAN DÜNDAR`IN SÖZLERİ KABUL EDİLEMEZ"
Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, tahliye edilen gazeteci Can Dündar’ın bazı açıklamalarını eleştirerek, "Yargı kararı ile gazeteci kimliğinden uzak bir şekilde içeri giren, hapse giren birisinin yine bir yargı kararıyla dışarı çıkarken Sayın Cumhurbaşkanımızı ifade ederek, ona doğum günü hediyesi olarak söylediği söz, şunu en hafif ifadesi ile söylemek istiyorum ki seviyesizliğin dik alasıdır. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Böyle bir kişiden ne aydın çıkar, ne gazeteci olur, ne de bu memlekete faydası olur" dedi.
TRABZONSPOR ANADOLU İÇİN ROL MODEL
Konuşmasında Trabzonspor’un son maçlarda hakemlerin haksızlığına uğradığını ileri süren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de, "Trabzonspor, Anadolu takımlarının fitilini ateşleyen takımdır. Anadolu takımları için de bir rol model Trabzonspor. Son oynadığı maçta ciddi haksızlıklarla karşı karşıya kaldığını, ben söylemiyorum ne haddime; bu işin otoritelerinin tamamı söylüyor. Böyle bir ortamda diyoruz ki; Türk futbolu artık uluslararası başarılarla gündeme gelsin. Bu ve benzer yanlış uygulamalarla gündeme gelmesin. Bu süreçte Trabzonspor başkanı ve tüm sporla ilgili yetkililerin takınmış oldukları tavırdan ve ‘spor, barış ve kardeşliktir’ mesajlarından ötürü de Trabzonspor camiasını tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
HEDEF 150 MİLYAR DOLARLIK TARIMSAL HASILA
Konuşmasını tarım ve hayvancılık konusuna değinerek sürdüren, bu iki konunun gelişimi için çok daha mesafe kat etmeleri gerektiğini kaydeden Bakan Çelik, "Balık üretimimizin yüzde 70’i Karadeniz’den. 700 milyon liralık bir üretim. Bitkisel üretimimizin beşte biri, ihracatımızın yüzde 14’ü bu illerimizden. Coğrafi şartlara bakıldığında bu rakamların güzel olduğunu ama yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Tarım ve hayvancılığın geleceği açısından almamız gereken çok yol var. Çünkü 2023 hedefi 150 milyar dolarlık tarımsal hasıla. Bu çerçevede baktığımızda henüz daha koşmamız gereken çok ciddi mesafe var. İhracatta 17 milyarlardayız, 40 milyar dolarlık hedefimiz var” dedi.
HER YIL 12 MİLYON HEKTAR ARAZİ TARIM DIŞINA ÇIKIYOR
Dünya nüfusuna değinen, ‘İnsan çok ama insanlık kıt’ diyen Bakan Çelik, şu ifadeleri kullandı:
"Tarım geçmişte olduğu gibi günümüzde de, gelecekte de son derece önemli. Dünya nüfusu artıyor. 7 milyar nüfus var. 2050 yılında da dünya nüfusunun 10 milyar olacağı tahmin ediliyor. Şimdi 7 milyar nüfusun 1 milyarı aç, 1 milyarı ise yoksul. Yani 7 milyarın 2 milyarı yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya. Dünyada tarıma elverişli 5 milyar hektar arazi var. Bunun ancak 1.3 milyar hektarını insanlar kullanabiliyor. Neticesi, 2 milyar aç ve yoksul insan. Her yıl 12 milyon hektar arazi tarım dışına çıkıyor. Böyle bir tablo var. Dünyada 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor. Diğer taraftan da 1,5 milyar insan da normalin üstünde şişman. Şişmanlar alınmasın, 500 milyonu obez. O da nasıl kilo vereceğini düşünüp duruyor. Yaşadığımız dünyada insan çok ama insanlık kıt. Yaşadığımız dünyada bir tarafta sefalet, bir tarafta da sefahatin hüküm sürdüğünü görmemiz gerekiyor. İnsanlık, tarım dışı erozyon çerçevesinden baktığımızda kendi felaketini hazırlıyor ama farkında değil. İnsanlık kendi bindiği dalı kesiyor, farkında değil."
TOPRAĞA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR
Türkiye’de 24 milyon hektarlık tarıma elverişli arazi olduğunu da vurgulayan Bakan Çelik, şöyle devam etti:
“Geçmişte petrol savaşlarına hepimiz şahit olduk. Birçok savaş yer altı zenginlikleri çerçevesinde gerçekleşti. Dünya Bankası direktörü de, savaşların artık gıda savaşları olduğuna dikkat çekiyor. Ülkemizde 24 milyon hektar tarıma elverişli arazi var. Bunun 20 milyon hektarı tarımda kullanılıyor. 15 milyon hektara yakın meramız, 1 milyon hektar da su alanımız var. Ama her yıl 50 bin dekar arazimiz bu toplulaştırmanın sonucunda tarım dışı kalıyor. Bugün itibarıyla iyi diyebileceğimiz rakamlar. Eğer dikkatli davranmaz, bu betonlaşmayı, bu tarım arazilerinin elden çıkışını izlemeye devam edersek büyük bir felaketin bizi de beklediğini açıkça ifade etmek istiyorum. Onun için toprağa sahip çıkmamız gerekiyor. Toprak bizi geleceğe hazırlıyor. Toprak çok mütevazı. Ondan geldik, ona gideceğiz. Başka gidecek yerimiz yok."
HAYVAN VARLIĞINI ARTTIRMALIYIZ
Hayvan varlığını artırmayı hedeflediklerini anlatan Bakan Çelik, “Bizim hedefimiz, derdimiz hayvan varlığımızı artırmak, kendi kendine yeterli et üreten bir ülke haline gelmektir.  Yoğun bir şekilde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü`nce (TİGEM) damızlık üretimini artıracağız. Vatandaşımız talep ettiği an gelip TİGEM`den damızlık hayvanını alacak” dedi.
TÜRKİYE FINDIKTA ŞAMPİYON
Bölgenin iki önemli tarımsal ürünü çay ve fındıkla ilgili desteklerinin sürdüğünü ifade eden Bakan Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Karadeniz Bölgesi’nin iki önemli stratejik ürünü var. Bunlardan biri çay, diğeri ise fındık.  2015 yılında ÇAYKUR 681 bin ton çay alımı gerçekleştirdi ve 1.1 milyar liralık ödeme yapıldı. Çaya desteğimiz devam ediyor ve edecek. 2015’te 151 milyon liralık destek primi ödedik. Bahçelerini gençleştirmek anlamında çalışmalarını sürdüren çay üreticilerimize 2015’te 118 milyon liralık ürün kaybı bedelini ödedik. Organik çay desteklerimizi de 2015 yılında sürdürdük. Bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz. Dünya fındık üretiminin yüzde 68’ini ve ticaretin de yüzde 76’sını Türkiye karşılıyor. Dünyanın bu konuda şampiyonuyuz. 2014-2015 sezonunda 2.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik ve 2009-2014 arasında üreticilere 4.4 milyar lira alan bazlı destek verildi. En yüksek desteği fındığa verdiğimizi ifade etmek istiyorum. 2015 desteğini de Haziran ayında 850 milyon lira olarak ödeyeceğimizi belirtmek istiyorum.”
Toplantı öncesi yöresel ürünlerin sergilendiği alanı ziyaret eden Bakan Çelik’e Gümüşhane Pestil Köme Üreticileri Birliği ve Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce üzerinde, `Korkma Allah bizimle beraber Faruk Çelik` yazılı pestil hediye edildi. Konuşmalar sonrası toplantı basına kapalı olarak devam etti.
DHA