Sözcü Plus Giriş

Bakan Tüfenkçi: Gümrük kapılarında tedbirleri yoğunlaştıracağız (3)

Bakan Tüfenkçi: Gümrük kapılarında tedbirleri yoğunlaştıracağız (3)

Güncellenme: 17:25, 19/02/2016
Bakan Tüfenkçi: Gümrük kapılarında tedbirleri yoğunlaştıracağız (3)

ESNAF 14 YILDA 50 MİLYAR KREDİ KULLANDI 
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’ni (BESOB) ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkarların devlet destekli kullandığı kredilerin rekor seviyelere ulaştığını hatırlattı. Tüfenkçi, "Esnaf ve sanatkarlara Halk Bankasından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin bakiyesi Ocak 2016 sonu itibarıyla 16.5 milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. 2002’den bu yana esnaf ve sanatkarlarımıza bu kapsamda yaklaşık 50 milyar TL kredi kullandırılmıştır" dedi.
Küçük Sanayi’deki BESOB Eğitim Binasında esnaflarla bir araya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, esnaf ve sanatkarların yüksek ahlaki değerlerden müteşekkil Ahilik geleneğini yaşatan bir kesim olduğunu belirterek, "Bu coğrafyada milletimiz ne zaman sıkıntıya girdiyse, başı ne zaman dara düştüyse, esnaf ve sanatkarımız ülkenin ve toplumun birleştirici, bütünleştirici gücü olarak devreye girmiştir" dedi.
Esnaf ve sanatkarının güçlü olmadığı bir Türkiye’nin de tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmesinin, geleceğine umutla bakabilmesinin mümkün olmadığını belirten Tüfenkçi, "Esnaf ve sanatkarlarımız toplumumuzun omurgasıdır ve bu omurga, ne kadar sağlam olursa, ülkemiz de o kadar güçlü olur. Omurgasız bir bedenin ayakta kalması nasıl mümkün değilse, esnaf ve sanatkarının güçlü olmadığı bir Türkiye’nin de tüm ihtişamıyla ayakta kalabilmesi, geleceğine umutla bakabilmesi mümkün değildir. Esnaf ve sanatkarlarımızın dünyadaki gelişmeye intibakları amacıyla, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnaf ve sanatkarlarımızın vergiden muaf tutulmasından, esnaf ve sanatkarlarımızın kullandığı kredi miktarlarının artırılmasına kadar birçok tedbir hayata geçirilmiştir" dedi.
BAŞBAKAN’IN SEÇİM VAADİ MEYVESİNİ VERDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım seçimlerinde seçim vaadi olarak söylediği 30 yaşını tamamlamamış girişimciye faizsiz kredi imkanından şu ana kadar 5 bin 60 kişi yararlandı. KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarların 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabileceklerini hatırlatan Tüfenkçi, "Bu kapsamda 5 bin 60 kişi 146 milyon TL kredi kullanmıştır. Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda gelir vergisinden istisna tutulmuştur. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançların yıllık 8 bin Türk lirasına kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.
Esnaf ve sanatkarları da kapsayan, çalışanlar için 2015’te yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisinin kaldırıldığını hatırlatan Tüfenkçi, "Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkar işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde 5’i oranında yer ayrılacak ve esnaf ve sanatkar işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkar odasının görüşü alınacaktır. Esnaf ve sanatkar işletmelerince satışa sunulan malların etkin bir şekilde piyasadan temini amacıyla tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulabilecektir" diye konuştu.
`SEKTÖR ANALİZLERİ PROJESİNİ BAŞLATTIK`
`Esnaf ve Sanatkarlar Sektör Analizleri Projesi’nin başlatıldığını vurgulayan Tüfenkçi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Proje kapsamında esnaf ve sanatkarlarımız sektör sektör, meslek meslek ele alınacak, analiz edilerek ihtiyaçları belirlenecek ve çözüm önerileri geliştirilecektir. Esnaf ve sanatkarlarımıza sektörlere özel vizyon çizilecektir. Bu kapsamda öncelikli olarak esnaf ve sanatkarlarımızın çok büyük bir kısmının yer aldığı `Ulaştırma`, `Gıda`, `Makine, Taşıtlar ve Madeni Eşya` ile `Deri, Giyim ve Ayakkabı` sektörlerini mercek altına aldık. Diğer sektörler için de çalışmaları başlattık. Bu analizlerin sonunda esnaf ve sanatkarlarımızın faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerin detaylı bir haritası ortaya çıkacaktır.
DHA