Sözcü Plus Giriş

Bakan Tüfenkçi: Gümrük kapılarında tedbirleri yoğunlaştıracağız (4)

Bakan Tüfenkçi: Gümrük kapılarında tedbirleri yoğunlaştıracağız (4)

Güncellenme: 22:14, 19/02/2016
Bakan Tüfenkçi: Gümrük kapılarında tedbirleri yoğunlaştıracağız (4)

BİR GÜNDE ŞİRKET KURULACAK
Ak Parti Bursa İl Başkanlığı ziyaretinde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, "Özellikle önümüzdeki günlerde hızla gündeme getireceğimiz şirketlerin kuruluşunda ve tasfiyesindeki geçen zaman sürelerini inşallah azaltacağız. 7-8 gün süren şirket kurma işlemlerini 1 veya 2 güne düşürmeyi hedefliyoruz" dedi. 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ak Parti Bursa İl Başkanlığını ziyaret etti. İl binasında gerçekleşen ziyarete Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ak Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ve partililer katıldı. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkçi, "Ticareti kolaylaştırma, gümrüklerdeki iş ve işlem süreçlerini hızlandırma ve oradaki maliyetleri düşürme noktasında ciddi gayretlerimiz var. Özellikle önümüzdeki günlerde hızla gündeme getireceğimiz şirketlerin kuruluşunda ve tasfiyesindeki geçen zaman sürelerini inşallah azaltacağız. 7-8 gün süren şirket kurma işlemlerini 1 veya 2 güne düşürmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda şirketlerin kurulum süreçlerindeki maliyetlerini azaltmak istiyoruz. Bu da yetmez diyoruz. Şirketin tasfiyesinde Türkiye`de çok uzun zaman alıyor. Bir şirket normalde 1 buçuk sene içerisinde tasfiye oluyor. Bunu belki 6 aya, 3 aya düşürmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Türkiye`de yatırım yapmak isteyen yabancıların önünü açmak istediklerini ifade eden Bakan Tüfenkçi, "Türkiye`de yine özellikle esnaflar ve tacirler arasında sorun olan çek yasasını da bakanlık olarak yeniden düzenleyeceğiz. Bununla ilgili arkadaşlarımız ilgili bakanlıklarla beraber ciddi bir çaba içerisinde. Önümüzdeki günlerde çek yasasını yeniden düzenleyerek piyasanın arzuladığı bir noktaya getirmiş olacağız. Bu ve buna benzer düzenlemeleri ticari hayatı daha kolay ve daha güvenli hale getirmek için yapıyoruz. Piyasa denetlemelerimiz, gözetlemelerimiz veya perakende sektörünü yeniden düzenlemeye yönelik çalışmalarımız ve ikinci mevzuat düzenlemelerimizin tek bir amacı var; piyasayı canlandırmak" diye konuştu.
DHA