Sözcü Plus Giriş

Bakan Tüfenkci: Kimse bizden hesap soracak makamda ve mevkide değil

Bakan Tüfenkci: Kimse bizden hesap soracak makamda ve mevkide değil

Güncellenme: 17:03, 20/02/2016
Bakan Tüfenkci: Kimse bizden hesap soracak makamda ve mevkide değil

Reşit ÇELEBİOĞLU KİLİS, (DHA) – GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bakanı Bülent Tüfenkci, kimsenin hiç bir nedenle Türkiye`den hesap soracak makamda ve mevkide olmadığını söyledi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, öğleden sonra geldiği Kilis`te valilik ve belediyeyi ziyaret etti. Bakan Tüfenkci, Vali Süleyman Tapsız ve Belediye Başkanı Hasan Kara ile bir süre görüştükten sonra, Öncüpınar Sınır Kapısı`nda incelemelerde bulunarak Suriyeli sığınmacıların kaldığı konaklama tesislerini ziyaret etti.
Bakan Tüfenkci, kimsenin Türkiye`den hesap soracak makamda ve mevkide olmadığını kaydederek, şöyle dedi:
"Tabi oradaki kirli savaşa dur diyemeyenler, Rusya’nın son zamanlarda yapmış olduğu insanlık dışı vahşet saldırılarını kınayamayanlar, bizden `Ülkenizin sınırlarını neden açmıyorsunuz`, kimse bizden şu ya da bu nedenle, hesap soracak makamda ve mevkide değillerdir. Eğer imkanları varsa imkanları ve güçleri varsa, öncelikle orada o bombaları atan bu insanların buralara kadar yollara düşüp perişan halde ülkemize sığınmaya çalışanlara neden olanlardan hesap sormaları gerekiyor. Bunlardan hesap soramayanların kalkıp şu veya bu nedenle bize talimat vermeleri, hesap sormalarını asla ve asla kabul edemeyiz. Hadleri de değil, yetkileri değil, bunları söyleyecek yüzleri de olmaması da gerekir. Biz daha öncede ifade ettiğimiz gibi sınırlarımıza yakın alanlarda uçuşa kapalı olmasını istemiştik ve bugün gelinen noktada da dünya büyük bir bölümü de bu noktaya doğru geliyor. Çünkü orada bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu insanlık dramına da maalesef dünya müdahale edemiyor. Oradaki insanları kendi kaderlerine baş başa bıraktılar."
Avrupa`nın söz verdiği yardımları göndermelerini isteyen Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:
"Türkiye kendi imkanlarıyla gerek Türkiye içerisinde, gerekse sınırın diğer tarafında bulunan insanlar için 9 milyar dolar yardımda bulundu, bulunmaya da devam ediyor. Son göç dalgasıyla birlikte Avrupa’nın göndermeyi düşündüğü yardımlar halen gelmedi. İnsani yardımları göndermediler, bir an evvel göndermelerini bekliyoruz."
DHA