Bakan Yılmaz: Eğitimde kalite problemimiz var

Bakan Yılmaz: Eğitimde kalite problemimiz var

Bakan Yılmaz: Eğitimde kalite problemimiz var

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bizim kaliteyle ilgili problemimiz var. Öğretmenlerimize bir ömür boyu öğretmen akademisi kurarak eğitimini sağlayacağız. Öğretmen kaliteli olursa ürünü de, öğrencisi de kaliteli olur" dedi.
Yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilen İsmet Yılmaz, bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere öğle saatlerinde karayolu ile memleketi Sivas'a geldi. Bakan Yılmaz ilk olarak Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı tamamlanan ASELSAN Hassas Optik Tesisleri'nin açılışına katıldı. Açılışa Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Fatih Celalettin Sağır ve diğer il protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Tesisin Sivas'a ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ortaya bir eser çıkarmak gerçekten zordur. Büyük emeklerin, gayretlerin, çalışmaların üst üste gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu ülkede refah içinde, barış içinde özgürce yaşamak için mutlaka bu ülkenin güçlü kılınması lazım. Güçlü kılmak içinde daha çok çalışmak, daha çok üretmek lazım. İşte bugün katma değeri yüksek bilgiye dayalı ürün üretecek bir tesisin açılışını yapıyoruz. Bir çiçekle yaz gelmez ama her yaz bir çiçekle başlar. Bir çiçekle yaz gelmez ama bir çiçek bir yazın müjdesidir. İnşallah Sivas'taki ASELSAN'ın bu hassas optik fabrikası ileri de optik alanında kümelenmeyi de sağlayacaktır. Türkiye denildiğinde optik denildiğinde inşallah Türkiye'nin merkezi Sivas olacaktır. Dolayısıyla bu bir adımdır. Bu adımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.
"TÜRKİYE'NİN DİRLİĞİNİ, BİRLİĞİNİ BOZAMAYACAKLAR"
Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Yılmaz,
"Zor döneme rağmen Türkiye normal yaşantısını ihmal etmiyor. Bugün Diyarbakır'da havaalanın açılışı yapılıyor. Sivas'ta da ASELSAN'ın açılışı yapılıyor. Türkiye yine zor günlerden geçiyor. Ancak bu zor günleri de birlik ve beraberlik içinde aşacağız. Çünkü Türkiye bilir ki 40 yıldır terörle mücadele var. Bu mücadelede en önemli sorunumuz olan terörü inşallah bir nihayete erdireceğiz. Zaten doğuda ve güneydoğuda yaşayan halkımızın tek bayrak, tek devlet, tek millet olmada hiçbir çekincesi olmadığından bugün dış güçlerin maşası olanların hiçbir kazancı olmadı. İnşallah bundan sonra da olmayacaktır. Türkiye'nin birliğini, dirliğini bozamayacaklardır. Milletimiz bu zor günlerden de inşallah yüz aklıyla çıkmayı başaracaktır. Zira devletimiz buna muktedirdir. Devletimiz güçlüdür, devletimizin insan haklarına saygıdan, hukuka saygıdan bazı şeyleri çok dikkatli yapması kendisinde bir zafiyet değil aksine onun gücünün göstergesi, kendisine öz güveninin de açık bir göstergesidir. Biz bu topraklarda bin yıldır kardeşçe yaşadık. Ve bundan sonrada ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bundan milletimiz emin olsun. Türkiye bölünmez, ezan dinmez, ay yıldızlı bayrak bu semalardan inmez" dedi.
"KÖTÜ KOMŞU EV SAHİBİ YAPAR"
AK Parti döneminde yapılan hizmetlere değinen Bakan Yılmaz, "Az zamanda çok büyük hizmetler yaptık. Ve millete hizmet etmenin de, bu milletten alınacak duanın da bir hizmetkar için en büyük paye olduğunu biliyoruz. Bundan sonrada aynı inançla devam edeceğiz. Yatırımları artıracağız, istihdamları artıracağız. Çünkü biliyoruz ki işsizlik en büyük problemimiz, iş arayanlar insanlarımız, gençlerimiz var. Üniversite mezunlarımız var, lise mezunlarımız var. Onların mutlaka bir işe kavuşturulmaları lazım. İşe kavuşturmaları içinde istihdam kapılarının oluşturulması lazım. İşte bu tesiste onlardan birisidir. Ve inşallah Türkiye'nin saygılığını artırıp 78 milyon vatandaşımız arasındaki gönül bağını güçlendireceğiz. Biz gelecekte 2023 yılında Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisini olmasını istiyoruz. Ama bunu sağlamanın yolu 78 milyonun arasındaki gönül bağını güçlendirmek istiyoruz" diye konuştu. 
Ardından savunma sanayinde yapılan hizmetleri anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Biz dışarıdaki müttefik ülkelerden silahlı insansız hava araçları almak istiyorduk. Ama bugün olur, yarın olur diye bir türlü teslimat yapmadılar. Derler ya 'Kötü komşu ev sahibi yapar'. Dolayısıyla onlar bize silahlı insansız hava aracını vermeyince biz de kendimiz silahlı insansız hava araçlarımızı yaptık. İnşallah önümüzdeki günlerde silahlı kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Türkiye'nin önü açıktır. Önümüzdeki dönemde uçak gemisine de sahip olacağız."
"EĞİTİMDE KALİTE PROBLEMİMİZ VAR"
Konuşmasında eğitimin önemine vurgu yapan Yılmaz, "Türkiye'nin gelişmesi lazım, Türkiye'nin güçlenmesi lazım ama gelişmenin de, güçlenmenin de temelinde eğitim var. Çünkü beşeri sermayeniz güçlü olursa siz bütün bu hedeflerinizi yakalayabilirsiniz. Beşeri sermayenin de güçlendirmesi eğitimden geçiyor. İnşallah eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Yani İstanbul'daki öğrenci hangi haklara sahipse, inşallah Sivas'taki de, Hakkari'deki de aynı haklara, aynı imtiyazlara, aynı alt yapıya sahip olacaktır. 2002 yılında 7.5 milyar olan eğitim bütçemizi şimdi 76 milyar dolara çıkardık. Çünkü biz biliyoruz ki bir nesil yetiştirmek, bir medeniyet inşa etmektir. Türkiye'nin yarını inşallah çok parlak olacaktır. 250 bin yeni derslik yaptık. 542 bin yeni öğretmen atadık. Öğretmen sayımız yaklaşık 900 binin üstünde ama bizim dönemimizde atanan öğretmen sayısı 542 bin. Bizim kaliteyle ilgili problemimiz var. Öğretmenlerimize bir ömür boyu öğretmen akademisi kurarak eğitimini sağlayacağız. Öğretmen kaliteli olursa ürünü de, öğrencisi de kaliteli olur. Biz buna inanıyoruz."
Konuşmanın ardından ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Baki Şensoy, fabrikada üretilen ilk tüfek dürbününü Bakan Yılmaz'a hediye etti. Daha sonra Bakan Yılmaz ve beraberindekiler kurdele keserek fabrikanın açılışını yaptı. Bakan Yılmaz, fabrikayı gezerek üretilen mercekleri yakından inceledi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...