“Önümüzdeki günlerde 5 ana eylem planını kamuoyuyla paylaşacağız”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından önemli açıklamalarda bulundu

“Önümüzdeki günlerde 5 ana eylem planını kamuoyuyla paylaşacağız”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, terörle mücadele eylem planına dair 5 ana konuyu açıklarken, planın somut halinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “5 ana çerçevede önümüzdeki günlerde son somut şeklini vereceğimiz ve hızlı bir şekilde uygulamaya koyacağımız ekonomik ve sosyal boyutlarıyla terörle mücadelenin yapılmasını sağlayacak bir eylem planını kamuoyuyla somut olarak paylaşacağız” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açıklamalarda bulundu. Hükümetin terörle mücadele kapsamında çalışma yürüttüğü Eylem Planı’na hakim olan 5 ana konuyu açıklayan Kurtulmuş, şöyle devam etti;

TERÖRLE MÜCADELE EYLEM PLANI
“Birincisi bu 3 adımlı bir süreçtir. Terörün bitirilmesi, ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesi ve tüm bunlar yapılırken de Milli Birlik ve Kardeşlik anlayışı içinde hareket edilmesi. İkincisi bu süreç son derece yoğun kamu diplomasisinin yapılması gereken bir dönem. Maalesef terör örgütü hatta terör örgütüne müzahir bazı sivil unsurlar da son derece yanıltıcı kamu diplomasisi örneklerini ortaya koyuyorlar. En son akademisyenlerin bildirisinde olduğu gibi. Bizim hükümet olarak iç ve dış kamuoyunu son derece iyi şekilde bilgilendirecek gerçekten doğru ve zamanında açık bir bilgilendirme sürecini yürütmek mecburiyetindeyiz” diye konuştu. Üçüncüsü eylem planında ortaya çıkacak idari bazı tedbirlerin mutlaka somut delillere dayandırılması şartını öngörüyoruz. Dördüncüsü bu süreçte esas amacımız sivil halkımızın uğramış olduğu maddi ve manevi zararların ortadan kaldırılması ve onların mağduriyetlerinin giderilmesidir. Beşincisi ise bütün bu süreçte Türkiye’de birileri duygusal kopuşun olmasını isteyebilirler. Bizim yapmamız gerekense kardeşliği ve bütünlüğü sağlayacak her türlü insani tedbirin uygulanmasıdır. Bu 5 ana çerçevede önümüzdeki günlerde son somut şeklini vereceğimiz ve hızlı bir şekilde uygulamaya koyacağımız ekonomik ve sosyal boyutlarıyla terörle mücadelenin yapılmasını sağlayacak bir eylem planını kamuoyuyla somut olarak paylaşacağız.” dedi.

“SİLOPİ’DE HALK NORMAL HAYATINA DEVAM EDİYOR SADECE…”
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Silopi’deki gelişen olaylarla ilgili ise, “Silopi'de çok etkin bir mücadele verilmiş ve sonuç alınmıştır. Günüz saatlerinde halkımız rahat hayatına devam ediyor. Bazı aramaların yapılabilmesi için sokağa çıkma yasağı gece devam ediyor. Terörle mücadele parantezinin etkin bir sonuç alınarak kapatılmasını arzu ediyoruz. Silopi'de olumlu bir sonuç alınmıştır. Ama Silopi'de bu parantez kapandığına göre telafi ve restorasyon çalışmaları yapacağız” dedi.

“HERKES GÖRÜŞÜNÜ İFADE EDEBİLİR”
Akademisyenlerin yayınladıkları bildiri nedeniyle gözaltına alınmasını değerlendiren Kurtulmuş, şöyle devam etti: ”Akademisyenler bildirisine imza atan birçok kişinin belki metni tam manasıyla okumadığı bile düşünülebilir. Herhangi bir kişinin Türkiye'nin terörle mücadele sırasında ortaya çıkan görüntüleri bu şekilde yorumlamaması gerekir. Okulların yakılması, çukurların kazılarak oraların bombalanması hiç yokmuş gibi herhangi bir şekilde böyle bildirinin ortaya çıkarılması gerçekten anlaşılabilir bir şey değildir. Herkes görüşünü ifade edebilir. Ama taraflı olduğu kadar bu bildiri yanıltıcı bir bildiridir. Yanlı olmasına bir şey diyemezsiniz ama yanıltamazlar. Keşke böyle bir bildiri olmasaydı.”

“BUNU SAYIN BIDEN DE BİLİYOR”
ABD Başkan Yardımcısı Biden'in Türkiye’deki temaslarının ardından Başika ile ilgili çıkan haberlerin sorulması üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti: ”Başika kampına Türkiye kendi isteğiyle gitmedi. DAEŞ'a karşı mücadele kapsamında oluşan Musul Ulusal Muhafız Alayı'nın eğitilmesi çerçevesinde gitti. Bunu Sayın Biden de biliyor. Mani Cerablus hattıyla ilgili gelişmeleri çok yakinen takip ediyoruz.”

“BİR YILI AŞKINDIR BU KONU GÜNDEMDE YOK”
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, il merkezlerin Yüksekova ve Cizre'ye taşınmasıyla ilgili proje var mı? sorusuna, “Bakanlar Kurulunda gündeme gelmedi. Bir yılı aşkındır bu konuda müzakereler yapılıyor. Sadece güvenlik nedeniyle değil, ekonomik gelişimin bir sonucu olarak da Cizre ve Yüksekova'nın öne çıkmış yerleşim birimleri olduğunu biliyoruz. Şu anda yapılmış yasal düzenleme çalışması yok.” cevabını verdi.  AJANSLAR

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...