Sözcü Plus Giriş

Balıkesir CHP'den 'çözüm süreci' konusunda suç duyurusu

Balıkesir CHP'den 'çözüm süreci' konusunda suç duyurusu

Güncellenme: 17:18, 23/03/2016
Balıkesir CHP'den 'çözüm süreci' konusunda suç duyurusu

CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, il yönetim kurulu üyeleri ve ilçe başkanları ile birlikte, çözüm sürecinde önemli makamlarda bulunan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.
CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki ve partililer, bugün saat 15.00'te Balıkesir Adliyesi'ne gelerek, Cumhuriyet Savcılığı'na, çözüm sürecini başlatan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin bakanları Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, il valileri ve ilgili kamu görevlileri hakkında 'terör örgütüne yardım ve yataklık suçu işledikleri' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Adliye çıkışında açıklamalarda bulunan Biçki, "Ülkemizde yoğunlaşan terör eylemleri hepimizde derin bir üzüntüye neden olmaktadır. ‘Çözüm Süreci’ adı altında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emir ve talimatıyla, AKP hükümeti üyeleri ve bürokratlarınca terör örgütünün lideri ve üyeleri ile bir dizi görüşmeler yapıldığı kamuoyunun malumudur. Buna karşın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve partimizin tüm kademelerince yapılan, sürecin parlamento temelinde yürütülmesi ve şeffaf olması uyarıları ise göz ardı edilmiştir. Bu dönemde, terör örgütünün şehir yapılanmasını kuvvetlendirmesine ve örgütün şehir ve ilçe merkezlerine silah ve mühimmat depolamasına dönemin AKP hükümetinin Başbakanı, üyeleri ve bürokratlarınca göz yumulduğu, fırsat verildiği bilinmektedir. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilere, kaymakamlara ve güvenlik güçlerine müdahale etmemeleri konusunda talimat verdiklerini bizzat ikrar etmiştir. Gelinen süreçte AKP hükümetinin bu yardımları sayesinde güçlenen terör örgütü yeniden silahlı ve bombalı eylemlerine başlamıştır. Terörün bu denli yoğunlaşmasında terör örgütünün tahkimat yapmasına göz yuman ve bürokratlara bu konuda emir, talimat veren dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin AKP’li hükümet üyeleri ve bürokratlarının bu eylemleri ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçunu oluşturmaktadır. Bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, Hakan Fidan, İl valileri ve ilgili kamu görevlileri hakkında ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçundan bugün suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

DHA