Sözcü Plus Giriş

Başbakan Yardımcısı Akdoğan`dan `insani kriz` uyarısı

Başbakan Yardımcısı Akdoğan`dan `insani kriz` uyarısı

Güncellenme: 19:35, 24/02/2016
Başbakan Yardımcısı Akdoğan`dan `insani kriz` uyarısı

Yaşar Kaçmaz İstanbul, (DHA) – BAŞBAKAN Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu`nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, "Ülkelerin siyasi nüfuz mücadeleleri, yürütülen vekalet savaşları, bunların içinde unutulan bir şey var, o da insandır. İnsani krizler,
üzerine bomba yağdırılan siviller, çocuklar, vurulan okullar, hastaneler. Bütün bunlar içinde insan unutuluyor; meselenin insani kriz boyutu unutuluyor" dedi. Akdoğan, ABD`nin de insani kriz konusunda öncü rol oynaması gerektiğini vurguladı.
Akdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye`nin, yardım elini uzattığı, dayanışma içine girdiği hiçbir coğrafyaya ve hiçbir ülkeye sömürülecek bir toprak parçası olarak bakmadığını kaydetti.
"Türkiye, insani yardımlarını kardeşlik hukuku içinde, sorumluluk duygusuyla, dünyanın vicdanının kaybolmadığını göstermek
iddiasıyla gerçekleştiriyor" diyen Akdoğan şöyle devam etti:
"Ülkelerin siyasi nüfuz mücadeleleri, yürütülen vekalet savaşları, bunların içinde unutulan bir şey var, o da insandır. İnsani krizler, üzerine bomba yağdırılan siviller, çocuklar, vurulan okullar, hastaneler. Bütün bunlar içinde insan unutuluyor; meselenin insani kriz boyutu unutuluyor. İşte bu süreçte, başta Ortadoğu ve Suriye olmak üzere bütün bu insani krizler ile daha fazla ilgilenilmesi gerekiyor. ABD`nin insani kriz boyutuyla da öncü rol oynaması gerekiyor. Bu konularda da, insani yardım konularında da bir liderlik ortaya koyması gerekiyor."

"SOMALİ HÜKÜMETİNİN YANINDAYIZ"

"Uluslararası toplum olarak yapısal, yasal ve kurumsal reformların hayata geçirilmesinde Somali Hükümeti`nin yanında olduğumuzu bir kez daha teyit ettik" diyen Akdoğan, şöyle devam etti:
"Forum sırasında da sıklıkla dile getirildiği üzere askeri araçlar, barış ve güvenliğin tesisindeki yegâne unsurlar değildir. Ekonomik faaliyetlerin canlandırılması ve güçlendirilmesi de hayati önem taşıyor. Aynı zamanda gençler ve kadınlar için iş imkanları oluşturulması da elzemdir. Bu hedeflere ulaşılması hiç şüphesiz yetkin, hesap verebilir, demokratik devlet kurumlarının ayrıca hukukun üstünlüğüne dayanan bir devlet yapısının mevcudiyetiyle mümkün olabilecektir."

ERDOĞAN`IN SOMALİ ZİYARETİ…

Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın, başbakanlığı dönemindeki Somali ziyaretine dikkat çekerek, şunları kaydetti:
DHA