Sözcü Plus Giriş

Başbakan’dan ‘Kilis’ açıklaması!

Başbakan Yıldırım, hudutlarımızda yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği sağlanıncaya kadar Fırat Kalkanı operasyonu devam edecek. Suriye’nin IŞİD denetimindeki bölgeden Kilis'e atılan roketatarlar sonucu 1'i ağır 6 yaralının olduğunu söyledi.

18:24 -
Başbakan’dan ‘Kilis’ açıklaması!

Başbakan Yıldırım, iş adamı Mazhar Gürgen Bayatlı'nın cenaze töreninde basına açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmeyle ilgili konuların kamuoyuyla paylaşıldığını ifade eden Yıldırım, “Fırat Kalkanı operasyonu, terörle mücadele, FETÖ ile yapılan mücadele ve yapılan çalışmada yanlışlar olduğuna dair duyumlar. Bu duyumları, kendilerine gelen bilgileri aldık. Haksızlık tespit edilirse bu giderilecek” diye konuştu.

 

“MUTABIK KALINAN HUSUSLARDA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDELİM DEDİK”

Mini bir anayasa üzerinde çalışma olduğunu ve bu çalışmanın belli bir noktaya geldiğini belirten Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu kast ederek, “Bu görüşmede Sayın Genel Başkana ‘Bir meseleyi değerlendirelim ve mutabık kalınan bu hususlar konusunda anayasa değişikliğine gidelim' şeklinde önerimiz oldu, o da kabul etti. Görüşmeler bundan ibaret. Bir kez daha görüşme olabilir çünkü Milliyetçi Hareket Partisi de bu çalışmaları henüz tamamlayamadı“ değerlendirmesinde bulundu.

“BİRİSİ AĞIR BEŞ YARALI VAR”

Bugün Kilis'e roket atılmasının hatırlatılması ve bu yönde başka önlemlerin alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Yıldırım, “Hududumuzun yüzde yüz güvenliği sağlanıncaya kadar. Niye biz oraya girdik? Bu roketler geliyor mala, cana zarar veriyor diye biz Özgür Suriye Ordusu'na destek vererek bölgeyi emniyet altına almak için oralara girdik. O bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanıncaya kadar, ayrıca hudutlarımızdan terör amaçlı geçişler önleninceye kadar ‘Fırat Kalkanı' operasyonu devam edecek. Amacımız sınırlarımızın güneyinde güvenli bir hat oluşturmak. Burada mülteci durumuna düşmüş olan Suriyelilerin geçip kalıcı olarak kendi topraklarına yerleşmelerini sağlamak” açıklamasında bulundu.

Bu ve buna benzer terör örgütlerinden hareketler beklenebileceğini söyleyen Yıldırım, bunlara anında karşılık verildiğini ve gereğinin yapıldığını vurguladı. Yıldırım, Kilis'teki son duruma ilişkin ise “Kilis'te yaralılarımız var. Birisi ağır beş yaralı var. Çoğu çocuk” bilgisini verdi.

Başbakan Yıldırım, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda ise, “Şartları belli, vatandaşlığa hak kazanmış, karışık işleri olmayan, ülkemize katma değer sağlaması söz konusu olan mültecilere vatandaşlık verilebiliyor. Bu sadece mültecilere değil ülkemize değer katacak herkes için geçerli” dedi.  ANKA

Son güncelleme: 23:55 22.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more