Sözcü Plus Giriş

80 yaşındaki 14 çocuklu imamın yardım çığlığı

Batman'da imamlık yapan Ahmet Bitmiş, oğlunda ölümcül bir hastalık olduğunu ve tedavi için gerekli olan para bulunmazsa oğlunun öleceğini ileri sürdü

13:24 -
80 yaşındaki 14 çocuklu imamın yardım çığlığı

Batmanlı imam Ahmet Bitmiş, çocuklarından birinin Sturge Weber Sendromu olarak bilinen bir hastalığa yakalandığını ve tedavi için 125 lira para gerektiğini öne sürdü. Bitmiş, parayı bulamazlarsa oğlunun öleceğini belirterek yardım istedi.

BATMAN

DEVLET BÜYÜKLERİNDEN YARDIM İSTEDİ

3 ayda bir verilen engelli maaşıyla geçinen Bitmiş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım istediğini belirtirken, “Vakıf yöneticileri bu parayı ödeyemeyeceklerini söyledi. Devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım bekliyorum” dedi.

Batman Aydınkonak Mahallesi’nde yaşayan 14 çocuk babası Ahmet Bitmiş, 8 yıl önce tıpta ‘Sturge Weber Sendromu’ olarak tanımlanan hastalığına yakalanan oğlu, 14 yaşındaki Sedat Bitmiş’in tedavisi için 125 bin TL gerektiğini, bu parayı bulamazsa oğlunun öleceğini belirterek, devlet büyükleri ve hayırseverlerden yardım istedi.

ENGELLİ MAAŞI İLE GEÇİNİYORLAR

Kendisinin de daha önce kalp ameliyatı olduğunu ve bu nedenle engelli raporu ile 3 ayda bir aldığı 950 TL maaş ile ailesinin geçimini sağladığını belirten baba Bitmiş, şöyle dedi:
“8 yıldır çocuğumu tedavi için Diyarbakır ve İstanbul başta olmak üzere birçok hastaneye götürdüm. Kamu hastanelerinde tedavi olanakları kısıtlı olduğundan bir çare bulamadık. Oğlum Sedat’ın İstanbul’daki özel bir hastanede tedavi olması gerekiyor. 2 yıllık tedavi için 125 bin lira isteniyor. Bunu karşılayacak gücüm yok. Engelli maaşıyla geçiniyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na dilekçe ile başvurdum. Vakıf yöneticileri bu parayı ödeyemeyeceklerini söyledi. Ne yapacağımı bilemiyorum. Eğer bu parayı bulamazsam oğlum ölecek. Devlet Büyüklerimizden isteğim bize bu olanağı sağlamaları. Oğlum, gözlerimin önünde günden güne eriyor. Ben evlat acısı yaşamak istemiyorum.”

“BEN DE OYUN OYNAMAK İSTİYORUM”

Ortaokul öğrencisi Sedat Bitmiş de tedavi olup lise ve üniversite eğitimini tamamlamak istediğini belirterek, “Ben de arkadaşlarım gibi okulumu tamamlayıp, büyüyünce de üniversiteye gitmek istiyorum. Hastalığım nedeniyle dışarıya pek fazla çıkamıyorum. İyileşip arkadaşlarımla birlikte oyun oynamak istiyorum” diye konuştu.

Uzmanlar tıpta Sturge Weber Sendromu olarak bilinen hastalığın insanlarda, genellikle tek tarafta alnı ve gözü içine alan yüzde kızarıklık tarzında lekeyle aynı tarafta beyin zarlarında kalınlaşma ve beyin üzerini saran anormal damarlar şeklinde kendini gösterdiğini söylüyor. Damarların zamanla kireçlendiğini belirten uzmanlar, bu kireçlenmenin beyinde dejenerasyona ve erimeye yol açtığını ve epilepsi hastalığına yol açtığını anlattı. Uzmanlar, yüzde 30 oranında vücutta kuvvet kaybı ve görme alanı kapanması, davranış bozuklukları ve mental geriliğe yol açabileceğini kaydetti.

DHA

Son güncelleme: 15:07 31.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more