Sözcü Plus Giriş

Baykal: 40 yıllık direklerle hizmet olmaz!

Antalya'nın Kumluca İlçesi Erentepe Mahallesi'nde çıkan orman yangınında zarar görenlerirı ziyaret eden CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bölgedeki enerji nakil hatlarının kendi Enerji Bakanlığı döneminde yapıldığını hatırlatarak, "40 yıllık direklerle, hatlarla hizmet olmaz" dedi.

Güncellenme: 19:26, 30/06/2016
Baykal: 40 yıllık direklerle hizmet olmaz!

Erentepe Mahallesi’nde 24 Haziran cuma günü çıkan yangın alanında incelemelerde bulunan Deniz Baykal, zarar gören vatandaşları da dinledi. CHP Kumluca İlçe Başkanı Kemal Bilal Öner ve partililer tarafından ilçe girişinde karşılanan Baykal’a, gezi sırasında CHP Antalya eski Milletvekili Tuncay Ercenk de eşlik etti. Baykal ve yanındakiler önce Toptaş Mahallesi’ni ziyaret etti. Ardından Erentepe Mahallesi’ne geçen Baykal, mahalle halkından yangın hakkında bilgi aldı.

Yangının enerji nakil hatlarından çıktığını iddia eden bölge sakinleri, yetkililerin yangından kendilerini sorumlu tutmaya çalıştıklarından şikayet etti. Şikayeti dinleyen Deniz Baykal ise “Devletin yetkili kurumları, kurulları var. Elektrik Mühendisleri Odası var, hakimi, savcısı var. Öyle ‘yangın seradan çıktı’ demekle olmuyor. Yangının çıkış sebebi incelenmeli, suçlular adalet önünde hesap vermeli” dedi.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Yangının çıktığı alanda sera olmadığını vurgulayan Baykal, şöyle konuştu:
“Söylenilenin bir dayanağı olmalıdır. Buradaki enerji nakil hatları eskimiş. Bu hatlar, direkler 40 yıllık. Benim Enerji Bakanlığım döneminde yapılan hizmetler, yenilenmemiş, aynı şekilde duruyor. Bu nakil hatları yeni teknolojiye göre yenilenmeli. Direklerin arası 49 metreyi geçmemeli. Ancak buradaki direklerin arası 66 metre. Hat fincan aralıkları 60 santimden aşağı olamaz. Artık bu işler mühendislik hesaplarına göre yeniden yapılmalıdır. 40 yıllık direklerle, hatlarla hizmet olmaz. Yazık bu vatandaşa, aynı noktadan tam 4 defa yangın çıkmış. Bu kadar olmaz.”

880

Deniz Baykal, Erentepe Mahallesi’nden sonra turizm bölgesi Adrasan’da da incelemelerde bulundu.  DHA