Sözcü Plus Giriş

Belediye çete davasında FETÖ/PDY dosyası incelenecek

Belediye çete davasında FETÖ/PDY dosyası incelenecek

Güncellenme: 18:23, 28/03/2016
Belediye çete davasında FETÖ/PDY dosyası incelenecek

ADANA'da eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile eski Belediye Meclis üyesi Mustafa Tuncel'in de aralarında bulunduğu 73 sanığın yargılandığı çete davasına devam edildi. Bazı sanık avukatlarının davanın FETÖ/PDY'nin kumpası olduğunu iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan FETÖ/PDY dava dosyasının incelenmesine karar verdi.
Adana Emniyet Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi merkezli, bazı kişilerin örgüt kurup, suç işledikleri yönündeki ihbarın ardından mahkeme kararıyla teknik takip başlatıp 24 Haziran 2011'de yapılan operasyonun ardından gözaltına Mustafa Tuncel ile birlikte 10 kişi tutuklandı, Aytaç Durak ile birlikte 19 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 11 Kasım 2011'de, olayla ilgili 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
3 DAVA BİRLEŞTİRİLDİ
Mustafa Tuncel'in cezaevinde iken verdiği talimatlarla 'çıkar amaçlı suç örgütünü' yönetmeye devam ettiği ileri sürülerek tutuklanan belediye sağlık teknisyeni Tamer Barış Terkeşli ile tutuksuz sanıklar dönemin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı olan Ferat Yüksel ile eski Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın yeğeni ve danışmanı mimar Cengiz Dinçer hakkında, 2 Mart 2012'de hazırlanan iddianame de bu davayla birleştirildi. Daha sonra belediyeye yönelik yapılan '4'üncü dalga' operasyonunun şüphelileri hakkında hazırlanan iddianame de eklendi. Böylece 'belediye çete davası'nda sanık sayısı da 73 olurken sanıklar hakkında 5 ile 84 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi. Yargılama devam ettiği sırada tüm sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken suçlamaları kabul etmedi.
ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KAPATILDI
Özel yetkili mahkemelerin kapatılması üzerine dosya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Duruşmanın bugün görülen celsesinde bazı sanık avukatları söz alarak bu davanın FETÖ/PDY'nin kumpası olduğunu iddia etti. Adana 2'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yeni açılan ve Fethullah Gülen'in birinci şüpheli konumunda bulunduğu, eski Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın da tutuklu sanık olduğu dava dosyasının incelenmesini isteyen avukatlar, dosya içindeki bazı gizli tanıkların ifadelerinde kumpasla ilgili ayrıntıların yer aldığını söyledi.
FETÖ/PDY DAVASININ DOSYASI İNCELENECEK
Mahkeme heyeti, avukatların talebini kabul ederek Adana 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan FETÖ/PDY dava dosyasının istenip incelenmesine karar verip duruşmayı erteledi.

 

 

DHA