Sözcü Plus Giriş

Bir garip FETÖ ataması

Sakarya’nın Karasu ilçesinde yapılan bir atama dikkat çekti. 15 Temmuz’da sonra FETÖ'den gözaltına alınan Milli Eğitim Müdür vekili Mehmet Çalık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkeme Çalık için yurt dışına çıkış yasağı koydu. Çalık daha sonra da Valilik kararıyla asil müdür olup Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başladı.

Veli TOPRAK
13:25 -
Bir garip FETÖ ataması

15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre sonra Mehmet Çalık gözaltına alınmış ve avukatlığını da AKP Karasu İlçe Başkanı İshak Sarı yapmıştı. Çalık sorgusunda, “Karakoldaki ve savcılıkta verdiğim ifadelerimi aynen tekrar ederim. Benim hiçbir terör örgütüne üyeliğim yoktur. Bunun mağduriyetini yaşıyorum, ekleyeceğim başka bir şey yoktur” demekle yetindi.

FOTO:SÖZCÜ/ARŞİV - Mehmet Çalık gözaltına alınmasının ardından terfi etti.

FOTO:SÖZCÜ/ARŞİV – Mehmet Çalık gözaltına alınmasının ardından terfi etti.

ADLİ KONTROL İLE BIRAKIN

AKP'li İshak Sarı, müvekkilini, ”kendisi,15 yıldır hükümetin desteklediği Eğitim Bir-Sen üyesidir. Aramalarda ele geçirilen bir takım envanter bir takım eşyalar örgüte üyeliğiyle bağlantısını göstermediği gibi bunların hepsi 2011 ve öncesi yıllara aittir. Müvekkil, 29 Temmuz'da bakanlık atamasıyla Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atanmıştır. Böyle bir örgüt üyeliği olsa, bakanlığın böyle bir kalkışma sonrası müvekkilimi ataması söz konusu olmazdı. Bir komplo sonucu kendisine isnat edilen suçla boğuşmaktadır” diye savundu.

Çalık'ın avukatlığını AKP ilçe başkanı İshak Sarı yaptı.

Çalık’ın avukatlığını AKP ilçe başkanı İshak Sarı yaptı.

Mahkeme, Çalık'ı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Ayrıca yurt dışına çıkış yasağı koydu. Tutuksuz yargılanma ise devam edecek. Sakarya Valiliği'ne dilekçe veren Mehmet Çalık da, görevine başlatılmasını istedi. Valilik MEB'in de görüşünü alarak Çalık'ı asaleten İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirdi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more