Sözcü Plus Giriş

Bir grup akademisyenden yeni bildiri

Bir grup akademisyenden yeni bildiri

Güncellenme: 16:37, 20/01/2016
Bir grup akademisyenden yeni bildiri

 

 

 

 Özgür ALTUNCU – Uğur CAN  İSTANBUL, (DHA) " Akademisyenlerden Sağduyu Çağrısı" çağrısıyla Üniversite Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği (ÜNDER )bir bildiri yayınladı. 600 akademisyenin imzaladığı bildiri Haliç Kongre Merkezi`nde düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu. Yayınladıkları bildirinin bir karşı bildiri olmadığı kendi düşüncelerini açıklama amacı taşıdığını özellikle vurgulayan ÜNDER Başkanı Muhammet Kurulay, " Amacımız toplumu birleştirici ve uzlaştırıcı bir tavır sergilemek" dedi. Kurulay ardından da bildiriyi okudu. ÜNDER bildirisinde şu ifadeler kullanıldı: Biz akademisyenler olarak mensubu olduğumuz üniversitelerin dünyada en iyiler, en öncüler, en nitelikliler sınıfına girmesi ve topluma katkı sağlaması için aşkla ve şevkle çalışmaktayız. ÜNDER olarak tüm terör gruplarına ve destekçilerine karşı yürütülen hukuka uygun mücadeleyi sonuna kadar desteklediğimizi belirtir, milletimizin huzurunu sağlamada ve maddi manevi ihtiyaçlarını karşılamada üzerimize düşen vazifeye hazır olduğumuzu ve uygulanacak tüm kanuna uygun tedbirleri desteklediğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

"ANARŞİ DOĞAR"
Bildirinin okunmasının ardından söz alan ÜNDER Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Şefik Dursun, " Teröre karşı olmak akademisyenlerin en başta gelen görevidir" dedi.Güneydoğu Anadolu bölgesinde 3 yıl görev yaptığını ve bölge insanıyla ülkenin geri kalanı arasında hiçbir farklılık görmediğini söyleyen Prof. Dr. Niyazi Kahveci de, " Ülkeler ve toplumlar biyolojik yapı gibidirler. Her işin görevini üstlenen değişik organlar vardır. Bir toplumun beyin katmanı üniversitelerdir. Eğer ki bir organ başka organın görevlerine soyunursa orada anarşi olacaktır" diye konuştu.

DERNEK ÜYESİ AKADEMİSYEN İMZALADI
Yaklaşık 1000 üyeleri bulunduğunu açıklayan ÜNDER üyeleri, bildiriye ulaşabildikleri 600 akademisyenin imza verdiğini belirtti. Ancak imzacı akademisyenlerin isimleri duyurulmadı.

DHA