Sözcü Plus Giriş

‘Biz bunu ABD’ye anlatamadık’

New York’ta Türk toplumu temsilcilerine 15 Temmuz’u anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ lideri Gülen’in iade sürecine değinerek "15 Temmuz’un arkasında FETÖ var ama biz bunu ABD’ye anlatamadık" dedi.

21:59 -
‘Biz bunu ABD’ye anlatamadık’

New York'ta Türk toplumu temsilcilerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Darbe girişiminde bulunan teröristlerle mücadele ederken sizlerin kalben bizlerle birlikte olduğunuzdan şüphem yok. Milletimiz sokaklarda darbecileri kovalamış dünyayı onlara dar etmiştir. F-16 'lardan bombalar yağdırılırken, tanklar yürürken gençlerimiz kendilerini paletlerin altına attı. Ele geçirdikleri, gasp ettikleri silahları görünce dağılıp gideceklerini sandıkları aziz milletimiz sokaklarda, caddelerde darbecileri kovalamış ve dünyayı onlara dar etmiştir. Dünyada bunun benzeri başka bir millet yok. Dolayısıyla milletimle iftihar ediyorum. Bu millet karakteriyle üstün millet, farklı millet. Benim milletim şehadete yürüdü. Benim milletim demokrasisini, iradesini kimseye teslim etmeyeceğini göstermek suretiyle yürüdü. Millet, silah ve şiddetle güç devşirmeye çalışanlara büyük bir ders verdi. 15 Temmuz'un arkasında FETÖ var ama biz bunu ABD'ye anlatamadık. ABD'deki FETÖ unsurları tarafından ülkemiz aleyhine yoğun bir karalamaya girileceği anlaşılıyor. Türkiye'de yaşanan hadisenin bir terör eylemi olduğu konusunda ABD kamuoyunu ikna etmek mecburiyetindeyiz” dedi.

 

 

FIRAT KALKANI HAREKATI

Fırat Kalkanı Harekatı'na değinen Erdoğan, “Gaziantep'teki saldırının ardından ılımlı muhaliflerle Cerablus'a girdik. Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Koalisyon güçlerinin desteğini inkar edemem ama yeterli değil. BM yardım konvoyu Halep'e giderken rejim tarafından vuruldu. El ele verelim biz bu DEAŞ'ı bitiririz. Bir başka terör örgütüyle pazarlığa girerseniz PYD-YPG yle bu işi bitiremezsiniz. Çünkü onlar da terör örgütü. Teröristin iyisi kötüsü olmaz” diye konuştu.

“BİZ BUNU HALA ANLATAMADIK”

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Erdoğan, “O gece Türk Milleti sadece ülkemiz içindeki vesayet odaklarına değil, tüm dünyadaki şiddet yanlılarına ders verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ ve Pensilvanya’da yaşayan kişi var. Biz bunu Amerikalı dostlarımıza hala anlatamadık, kabul ettiremedik. Hala yargı vesaire vesaire. 85 koli dosya gönderdik. Ama bu dosyalar onun size iadesini gerektirmiyor. Bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler. 9’unu yakaladık teslim ettik. Kendileri hala bu teröristi saklıyorlar” dedi.

“BU DURUM İLİŞKİLERİMİZE ZARAR VERECEKTİR”

Erdoğan konuşmasına, “ne yaparlarsa yapsınlar. Bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Aramızdaki suçluların iadesi sözleşmesine göre tutuklamaları gerekir” diye devam etti. Cumurbaşkanı Erdoğan,  “ama bunlar bunu hala temin ediyorlar. Bu ilişkilerimize er veya geç zarar verecektir. Biz stratejik ortağız. NATO’da beraberiz, birçok ikili bağlantılarımız var ve hala bu konuda gerekli adımların atılmasını sabırla bekliyoruz. ABD’deki FETÖ unsurları tarafından özellikle kongre nezdinde ülkemiz aleyhinde karalama faaliyetine girişileceği anlaşılıyor. Orada FETÖ’cüleri konuşturuyorlar. Biz ABD düşmanı birisini çıkartıp parlamentomuzda konuştursak ABD yönetimi buna nasıl bakacak? Herhalde pek de memnun olmayacaklar. Bize kendileri anti-Amerikancılık yaygın diyorlar. Kusura bakmayın. Bu milletimizin kararıdır. 15 Temmuz’u darbeye maruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz” dedi.

“BURADAKİ BİR MECZUBUN, ŞARLATANIN ARKASINA SAKLANDILAR”

İhanet şebekesi üzerine mal mülk varsa devletin onlara da el koymaya başladığını kaydeden Erdoğan, “Bunlar kendilerini akıllı zannettiler buradaki bir meczubun, şarlatanın arkasına saklandılar ve zannettiler ki biz gideceğiz. Gidemediniz, gidemeyeceksiniz. Unutmayın hesapların üzerinde bir hesap vardır o da Allah'ın hesabıdır. Bunun için milletimle ne kadar iftihar etsem azdır bu ihanet teşebbüsünü destansı direnişi siyasi partilerimizin ve medyamızın ilkeli tutumu, hükümetimizin kararlı duruşu sayesinde bertaraf ettik” şeklinde konuştu.

“BİZ BUNLARA ARAZİLER VERDİK ARSALAR VERDİK”

Erdoğan OHAL kapsamında örgütle mücadele ettiklerini vurgulayarak. “Biz bunlara araziler verdik arsalar verdik, gelin eğitim yapın diye verdik, şimdi KHK'larla OHAL ile bunları hepsini toparlayarak bu okulları devletimize teslim ettik. Vakıf ise Vakıflar Genel Müdürlüğüne teslim ettik. İhanet şebekesinin mal mülklerine devlet el koymaya başladı. Bunlar kendilerini akıllı zannettiler. Buradaki meczubun bir şarlatanın arkasına sığınarak gideceğiz dediler ama gidemediler. Hesapların üzerinde bir hesap vardır o da Allah'ın hesabıdır. Bunun için milletimle ne kadar iftihar etsem azdır” dedi.

“TARİHÇİLERMİZ BUNLARI YAZACAK”

“Şehitlerin gazilerin evine gidiyorum yeni yeni destansı hikayeler dinliyorum” diyen Erdoğan, milletin yaptığı fedakarlıklardan bahsederek şunları kaydetti: “Tankın altına kendini nasıl attığını sorduğumda, ‘Sayın Reisim' diyor, ‘ben atmazsam başkası atmazsa bu tanklar nasıl duracaktı' diyor. 1. tanka atıyor 2. tankın altına atıyor kolu parçalanıyor ama koruyan Allah koruyor. 10 operasyon geçiriyor ve düşünebiliyor musun? ‘Siz nereden mezun oldunuz' dedim ‘imam hatip' sonra ‘ilahiyat fakültesi' dedi, ‘ben aslında 6 yaşından itibaren savunma sistemleri yazılımlarıyla uğraştım' dedi. Tahsilinin ilgisi yok. ‘Şimdi özel bir firmada savunma sistemleri yazılımlarıyla ilgileniyorum' dedi. ‘Bir an önce rabbim şifa versin senle oturup ayrı konuşacağız' dedik. Bir başkası çok manidar Sivaslı Koyun hisardan.. Boğaz köprüsüne yürüyünce, eşine diyor ki ‘hanım ben çıkıyorum' diyor. Abdest alıp şehadet namazı kılıyor, eşi ‘ben de geliyorum' diyor. Beraber köprüye gidiyorlar. Ve bu kardeşimiz Çetin orada şehit oluyor eşi dönüp geliyor. Bunların hepsini kaleme alıyoruz, Tarihçilerimiz bunları yazacak.”

Son güncelleme: 23:54 22.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more