Sözcü Plus Giriş

Boris Johson: Kalfatlıyım

Türkiye'de temaslarda bulunan Ali Kemal'in torunu İngiliz Dıişişleri Bakanı Boris Johnson, dedesinin köyüne gitmeyi nazikçe reddetti. İngiliz Bakan "nerelisiniz" diye soran gazetecilere ise "Kalfatlıyım" diye yanıt verdi.

10:26 -
Boris Johson: Kalfatlıyım

Önceki gün bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, iki gün boyunca üst düzey görüşmelerde bulundu. Önce Gaziahtep’teki mülteci kampını ziyaret eden Johnson daha sonda Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen İngiliz Bakan son olarak 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etti. Milli Mücadele karşıtı Ali Kemal’in torunu olan Johnson, dedelerinin köyü olan Kalfat’a gitmeyi ise reddetti. Bakan Johnson “bir dahaki gelişimde gideceğim”  dedi.

FOTO:İHA - Boris Johnson TBMM'yi ziyaret etti.

FOTO:İHA – Boris Johnson TBMM’yi ziyaret etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, dünkü ziyaretlerinin sonuncusunu darbe girişiminde F-16’lar tarafından bombalanan ve büyük hasarın meydana geldiği Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne yaptı. Johnson, TBMM’de hasar gören Şeref Holü’nde incelemelerde bulundu. Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan’ın eşlik ettiği Johnson, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi verilen demokrasi mücadelesinin önemini vurguladı. Osmanlı dönemindeki Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapan ve İstiklal Mücadelesi’ne karşı tavrıyla anımsanan Ali Kemal’in torununun oğlu olan Boris Johnson’a Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, dedesinin köyü olan Kalfat’a gitmeyi teklif etti.

“KALFATLIYIM”

Akgül’ün dedelerinin yaşamış olduğu Çankırı’nın Orta İlçesi’ne bağlı Kalfat Köyü’nün Ankara’ya çok yakın olduğunu belirtmesi üzerine İngiliz Bakan Johnson, “bir programım yok ama bir daha ki gelişimde gideceğim” ifadesini kullandı. Çıkışta gazetecilerin “Çankırılı mısınız?” sorusuna ise Johnson gülümseyerek “hayır Kalfatlıyım” yanıtını verdi.

 FOTO ALTI:‘Artin Kemal' olarak da bilinen Ali Kemal, Mustafa Kemal'e ve milli mücadeleye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştı. İstiklal Savaşı sonrası ‘vatana ihanet' suçlamasıyla gözaltına alınan Ali Kemal İstanbul'a getirilirken İzmit'te halk tarafından linç edilmişti.

FOTO ALTI:‘Artin Kemal’ olarak da bilinen Ali Kemal, Mustafa Kemal’e ve milli mücadeleye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştı. İstiklal Savaşı sonrası ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla gözaltına alınan Ali Kemal İstanbul’a getirilirken İzmit’te halk tarafından linç edilmişti.

ALİ KEMAL’İN TORUNU

Eski Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri ve Milli Eğitim Bakanı olan Milli Mücadele karşıtı Ali Kemal’in öz torunu Stanley Johnson’un oğlu olmasıyla tanınıyor.

Son güncelleme: 10:43 28.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more