Sözcü Plus Giriş

Bu kez de köşkün önüne yattılar

Dönemin bakanının “Hakkında soruşturma olursa senin önüne ben yatarım ya...” dediği Zarrab’ın Kandilli’deki kaçak inşaatını yıkacak babayiğit çıkmadı

Güncellenme: 11:57, 20/02/2016
Bu kez de köşkün önüne yattılar

İsmail ŞAHİN / İSTANBUL

Yoksulun gecekondusunu TOMA ve biber gazı eşliğinde yıkan, bir metrelik duvar için 60 zabıtayı vatandaşın evinin önüne yığan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun kilit ismi Reza Zarrab'ın Kandilli'deki kaçak inşaatına dokunmadı.

Kendisine bağlı Boğaziçi İmar Müdürlüğü, 13 Şubat 2015'te yapı tatil tutanağı tutmuş ve savcılığa “yıkımla ilgili işlemleri sürdürülmektedir” demişti, ancak geçen sürede hiçbir yıkım işlemi yapılmadı.

5 MART 2015'TE ŞİKAYET EDİLDİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dosyanın içeriğine göre, Zarrab'ın sahibi olduğu Royal Holding'e ait görünen ve korunması gereken kültür varlığı olarak Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilen köşk ve bahçedeki iki müştemilatın yıkıldığı haberimizi ihbar kabul eden Boğaziçi İmar Müdürlüğü, arazide inceleme yaptı. 174 pafta, 958 ada ve 1 parselde bulunan köşk ve arazisinde onaylı projesine ve Boğaziçi Kanunu'na aykırı olarak inşaat yapıldığını tespit eden Boğaziçi İmar Müdürlüğü, yapı tatil tutanağı tutup inşaatı 13 Şubat 2015 tarihinde mühürledi.
5 Mart 2015'te Boğaziçi İmar Müdürü Cem Eriş'in imzasıyla kaçak inşaatla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Verilen dilekçede “Boğaziçi Kanunu'nun 13. maddesine göre yıkımla ilgili işlemleri sürdürülmektedir” denildi. Ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen, İmar Müdürlüğü Zarrab'ın kaçak köşk inşaatıyla ilgili hiçbir yıkım işlemi gerçekleştirmedi.

KANUN HEMEN YIKILMALI DİYOR

2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu'nun 13. maddesinde yapının, inşaat ruhsatı ile eklerine ve imar mevzuatına aykırı bölümlerinin hemen yıkılması gerektiği belirtiliyor.
Kanunda, yıkım emrinin 15 gün içinde mal sahiplerine tebligatla bildirileceği ifade ediliyor. Eğer, tebligatın tamamlanmasından itibaren 15 gün içinde yapı, mal sahibi tarafından yıkılmaz ise yıkım işleminin Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nce yerine getirileceği ve yıkım masraflarının yüzde 20 fazlasının mal sahibinden tahsil edileceği yasada yazıyor.
Dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, Zarrab'ı kast ederek, “Hakkında soruşturma olursa senin önüne ben yatarım ya…” demişti.

Binanın arka cephesinde 61 metre genişliğinde üç katlı, ön cephesinde ise 24 metre genişliğinde tek katlı yeni yapılar inşa edildi.

61 metre genişliğinde üç katlı kaçak yapı

1986 yılında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen köşkü yıkıp yenisini inşa etmeye başlayan Reza Zarrab'ın şantiyesini denetime giden İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri, içeriye alınmadı. Parselin dışında 8 fotoğraf çeken iki üye, 10 Haziran 2015'te onaylı projeye ve yasalara aykırı uygulamalarla ilgili kurula sundukları rapora şunları yazdı:

Kat yükseklikleri değiştirildi

“Ruhsatlı eski eser yapıda döşemeler kaydırılarak kat yükseklikleri değiştirildi, ikinci bodrum kat büyütüldü ve birinci bodrum kat ile birleştirildi. Çatı mahyası yüksek kuruldu, zemin kat seviyesinde arka cephede 1.50×5.90 metre ebatlarına ilave yapıldı. Arka cephe konturu 1.60 metre büyütüldü, bodrum kat seviyesinde ön cephede 5.00 x 17.20 metre ebatlarında büyüme yapıldı.”

13 Şubat 2015'ten bu yana EL SÜRÜLMEDİ

Raporu 1 Temmuz 2015'te değerlendirmeye alan kurul, izinsiz müdahaleler nedeniyle ilgililer hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 65'inci maddesi gereği suç duyurusunda bulunma kararı verdi. Kanunu'nun ilgili maddesinde, “İzne aykırı olarak tamirat ve tadilat yapanlar ile izinsiz inşa ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılırlar” yazıyor. Koruma Kurulu aldığı kararda “kültür varlığı yapının ivedilikle onaylı projesine uygun haline getirilmesini” istedi. Ancak, 13 Şubat 2015'ten bu yana hiçbir şey yapılmadı.

Kadir Topbaş suç işliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Hüseyin Sağ, Kadir Topbaş ve ona bağlı bulunan Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün kanunla verilmiş görevi yerine getirmeyerek suç işlediğini söyledi. Sağ, “Boğaz'dan kuş uçurtmayan Boğaziçi İmar Müdürü nerede? Niye kendisine emanet edilen tarihi eserleri korumuyor. İşlem yapmayıp, görmezden geliyor. Bir vatandaş çatısında kiremit oynatsa elli tane zabıta gidiyor. Eğer adamına göre muamele yapılıyorsa ki öyle gözüküyor; bu kamu vicdanını yaralar her şey Reza Zarrab'a serbest gözüküyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yayınlanma Tarihi:06:43,