Sözcü Plus Giriş

Burak Can Karamanoğlu cinayetinde yeni gelişme

Burak Can cinayetinin 2 yıldır aranan firari sanığı Gökhan Koca, 30 Haziran'da Beşiktaş'ta lüks araçla hırsızlık yaparken polisle girdiği kovalamaca görüntüleri televizyonlarda yayınlanınca davanın diğer sanıkları tarafından teşhis edildi ve yakalandı. Bu bilgi cinayet davasının diğer sanıkların avukatı Ersoy Kostak'ın mahkemeye "Gökhan Koca'nın Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu" bilgisini vermesiyle ortaya çıktı. Bunun üzerine mahkemeye çağrılan Koca, ifadesinin ardından "Kasten öldürme" suçundan tutuklandı.

14:08 -
Burak Can Karamanoğlu cinayetinde yeni gelişme

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda başına isabet eden gaz fişeğiyle ağır yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede, 14 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın cenazesinin kaldırıldığı 12 Mart 2014 tarihinde Okmeydanı’nda iki grup arasında çıkan silahlı kavgada vurularak öldürülen Burak Can Karamanoğlu cinayeti davasının duruşması  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 11. celseye, başka suçtan tutuklu Gökhan Koca ile tutuksuz sanıklar Volkan Gezer, Oğuz Kartal ve Zafer Karadağ ile şikayetçi Halil Karamanoğlu katıldı.

“SABIKAM OLDUĞU İÇİN, İŞ BİZİM ÜZERİMİZE YIKILDI”

Duruşmada sorgusu yapılan firari sanık Gökhan Koca suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Koca, “Ben DHKP-C tarafından vurulmuş birisiyim, örgütle alakam yoktur. Diğer sanıkları tanırım. Tutuklanması gereken sanık Mustafa Samur’dur. Cinayeti işleyen odur. Silah olaydan 15 gün önce başka bir olayda kullanılmıştır. Olaylar olduktan sonra operasyonlar yapıldı. Sabıkam olduğu için beni aldılar. Ben hırsızlık yaparım, iş bizim üzerimize yıkıldı” dedi. Koca, “Olay yerinde CD dükkanım var. Olayın olduğu gün yol ağzındaydım. Cinayet, Çeşme durağında işlenmiştir. Ben olay yerinde sanıklar Oğuz ve Volkan’ı gördüm. Oğuz’dan silah almadım. Ama arabasını aldım. Eylemlerden dolayı siyasi bildiriler dağıttılar. Akşam saatlerinde maskeli şahıslar geldi. Oğuz da dükkanın önündeydi. Pasajın dış kepengini yarım kapattık. Ondan sonra ateşler yakıldı. Herkes ateş ediyordu, ben de üzerimdeki toplu tabanca vardı onunla ateş ettim. Burak Can’ın öldürüldüğü tarafa gitmedim. Kimseden silah almadım. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

“SİLAHI BEN VERDİM”

Sanık Oğuz Kartal da söz alarak “Silahı, Gökhan’a ben verdim” dedi.

“SUÇLUYU ADALETİN BULMASINI İSTİYORUM”

Burak Can Karamanoğlu’nun babası Halil Karamanoğlu ise “Sanıklardan davacıyım. Suçluyu, adaletin bulmasını istiyorum. Ben olayı görmedim. Dışarıdan duyduğum kadarıyla Gökhan Koca’nın ismini söylüyorlardı. Diğer sanıklar da bu şekilde beyanda bulundular” diyerek şikayetçi olduğunu belirtti. Karamanoğlu’nun avukatı da sanıkların çelişkili ifadeler verdiklerini belirterek “Silahı temin eden Oğuz Kartal’ın tutuklu olarak yargılanmasını ve Gökhan Koca’nın tutuklanmasını talep ederim” dedi.

TUTUKLANDI

Mahkeme heyeti, Gökhan Koca’nın “Kasten öldürme” suçuyla ilgili kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delilerin bulunması, kaçacağı şüphesinin bulunması gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. Heyet, Koca’nın fotoğraflarının dosyadaki diğer görüntülerle karşılaştırılarak rapor tanzim edilmesi için dosyanın bilirkişiye gönderilmesine de hükmetti. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME

Berkin Elvan’ın cenazesinin kaldırıldığı 12 Mart 2014 tarihinde Okmeydanı’nda çıkan olaylarda Burak Can Karamanoğlu silahla vurularak öldürüldü. Yapılan operasyonda Oğuz Kartal, Volkan Gezer, firari sanık Gökhan Koca, Zafer Karadağ  ve Mustafa Samur hakkında soruşturma yürütüldü.Soruşturma kapsamında Burak Can’ın vurulduğu silah Mustafa Samur’da ele geçirildi. Araştırmada ruhsatsız silahın Oğuz Kartal’a ait olduğu tespit edildi. Oğuz Kartal’ın, olaydan sonra silahı Zafer Karadağ’a, Zafer Karadağ’ın da Mustafa Samur’a sattığı tespit edildi. Oğuz Kartal daha sonra silahı olay gecesi firari sanık Gökhan Koca’ya verdiğini söyledi. Soruşturma sonucunda 5 kişiye dava açıldı. Oğuz Kartal, Volkan Gezer ve Gökhan Koca hakkında, “Terör örgütüne üye olmak”, “Örgüt adına eylem yapmak”, “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet”, “Ruhsatsız silah bulundurmak” ve “Kasten cinayet” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Üç sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 12 yıl 9 aydan 52 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Şüphelilerden Mustafa Samur, “Ruhsatsız silah bulundurmak” ve “Kasten adam öldürmek” suçlarından müebbet hapis ve 6 aydan 3 yıla kadar, Zafer Karadağ ise “Ruhsatsız silah ticaretinden” 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. (DHA)

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more