Bürokraside Yıldırım rüzgarı

Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakmasının ardından bazı bürokratların önü açıldı. Özellikle Binali Yıldırım’a yakınlığı nedeniyle geçmişte bürokraside sıkıntı yaşayan isimleri parlak bir gelecek bekliyor. Başbakanlık ve bakanlıklarda pasifleştirilen isimler önümüzdeki günlerde önemli koltuklara gelecek.

Bürokraside Yıldırım rüzgarı

2003’ten beri Binali Yıldırım’ın sağ kolu olan Devlet Demir Yolları eski genel müdürü Süleyman Karaman’ın Ulaştırma Bakanlığı’na müsteşar olması bekleniyor. Karaman, seçimlerden önce istifa ettirilmiş ancak ‘kardeşin belediye başkanı’ diye listeye alınmamıştı. Karaman ise tepkisini, “Listeye girmeyecektim madem, istifa etmezdim” şeklinde dile getirmişti.

KARARNAMESİ BEKLETİLDİ

64. Hükümette Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanlığı'na yeniden dönünce Karaman'ı müsteşar yapmak istedi. Ancak kararname Başbakanlık'ta bekletildi ve bu atamaya izin verilmedi. Başbakan Yıldırım gibi Erzincanlı olan Karaman, uzun yıllar birlikte çalıştılar. Hatta akraba oldukları iddia edildi. Bunun üzerine Karaman, mahkemeden ‘akraba değiliz' kararı çıkarttı.

Bürokraside en kritik atamalardan biri de Başbakanlık Müsteşarlığı. Yıldırım'ın bu göreve eski çalışma arkadaşı olan Samsun Valisi İbrahim Şahin'in getirmek istediği konuşuluyor. Ancak karar verici Erdoğan olacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...