Sözcü Plus Giriş

Bursa’da nevruz kutlaması

Bursa’da nevruz kutlaması

Güncellenme: 14:04, 21/03/2016
Bursa’da nevruz kutlaması

Faruk KAHRAMAN/ BURSA, (DHA)– BURSA'da Vali Münir Karaloğlu’nun katıldığı törenlerle baharın gelişi nevriz kutlandı. Türkmen poşunu omuzuna alan Vali Karoğlu, kutlama komitesi üyeleriyle bir nevruz geleneği olan yumurta tokuşturdu.
Bursa’daki etkinlikler Nevruz Kutlama Komitesi'nin Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaretiyle başladı. Türkmen poşusunu omzuna alan Vali Karaloğlu’na daha sonra içinde çim, elma ve haşlanmış renkli yumurtaların bulunduğu nevruz tepsisi sunuldu. Vali Karaloğlu, kutlama komitesi üyeleriyle bir nevruz geleneği olan yumurta tokuşturdu. Vali Karaloğlu’nun yumurtalarının kırılmaması esprilere yol açtı.
Burada konuşma yapan Vali Karaloğlu, nevruzun birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ve vesile olmasını dileyerek, “Nevruz geniş bir coğrafyada Orta Asya’dan Orta Doğuya Kafkaslara Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada kutlanan bir bayram. Çok farklı etnik gruplar farklı geleneklerle Nevruzu kutluyorlar belki bugün. Ama son dönemde Türkiye’de maalesef sanki Nevruz birilerinin özel günüymüş gibi öne çıkarıldı. Baktığınızda özellikle İran Azerbaycanı’na gittiğinizde Nevruz bizdeki gibi sadece 1 gün kutlanan bir bayram değil; Nevruza 15-20 gün kala bütün toplumun özel hazırlandığı, evlerin tepeden tırnağa yıkandığı, perdelerin yenilendiği, evdeki eşyanın yenilendiği, adeta tabiatla beraber insanın yenilendiği bir şölene dönüşür. Orta Asya’dan Anadolu’ya Balkanlara kadar bu geniş coğrafyada kutladığımız önemli milli bayramlardan bir tanesi” dedi.
NEVRUZUN RUHU KARDEŞLİKTİR
Nevruzun ruhuna uygun bir şekilde kutlamak gerektiğini de ifade eden Vali Karaloğlu, “İnşallah Nevruz Bayramı coğrafyamızda yaşanan acıların da son bulmasına vesile olur. Son dönemde çok acı yaşadık. Maalesef ülkemizle beraber geniş bir coğrafyada uzun yıllardır kan, gözyaşı, ızdırap ve huzursuzluk var. Temenni ederim ki Nevruz kanın, gözyaşının ve huzursuzluğun son bulmasına vesile olsun. Son dönemde verdiğimiz bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Daha sonra Kent Meydanı’ndaki törende de, demir dövülerek, yakılan ateşin üzerinden atlandı.

DHA