Davutoğlu’nun rekorunu açıkladı

Ahmet Davutoğlu’nun “Torba yasaya biz de karşıyız” yönündeki sözlerini hatırlatan Özel, bir aylık sürede bu sözün 73 kez ihlal edildiğini belirtti

Davutoğlu’nun rekorunu açıkladı

BAŞAK KAYA/ANKARA,

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, torba yasa uygulaması ve komisyonların çalışması engellenerek parlamenter sistemin “tıkanmış, ve işlevsiz” gösterilmek istendiğini ve başkanlık sisteminin tartışmaya açılmaya çalışıldığını kaydetti.

Foto: DHA- Özgür Özel, gerekirse bütçe görüşmelerini kilitleyeceklerini bildirdi

Özel, bu durumun devam etmesi durumunda Plan Bütçe Komisyonunun çalışmalarını tüm CHP milletvekillerine söz hakkı talep ederek kilitleyeceklerini belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “Torba yasaya biz de karşıyız” yönündeki sözlerini hatırlatan Özel, bir aylık sürede Genel Kurul ve komisyonlarda bu sözün 73 kez ihlal edildiğini belirterek, “Davutoğlu tüm zamanların rekorunu kırdı” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, torba yasa uygulaması ve komisyonların çalışması engellenerek parlamenter sistemin “tıkanmış, işlevsiz” gösterilmek istendiğini ve başkanlık sisteminin tartışmaya açılmaya çalışıldığını kaydetti. Özel, bu durumun devam etmesi durumunda komisyonun çalışmalarını tüm CHP milletvekillerine söz hakkı talep ederek kilitleyeceklerini belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “Torba yasaya biz de karşıyız” yönündeki sözlerini hatırlatan Özel, bir aylık sürede Genel Kurul ve komisyonlarda bu sözün 73 kez ihlal edildiğini belirterek, “Davutoğlu tüm zamanların rekorunu kırdı” dedi.
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nun 2016 bütçesinin görüşüldüğü oturumunda CHP'li Özel söz aldı. Özel üç başlık altında bütçe, komisyon çalışmaları ve torba yasa üzerinden AKP'ye yüklendi.

BU KOŞULLARDA GÖRÜŞMEK MÜMKÜN DEĞİL:

Plan Bütçe Komisyon'u üyelerine anayasa gereği Bütçe Kanunu ile birlikte gönderilmesi gereken gerekçe, mali plan, kamu borç yönetimi raporu ve ek cetvellerin gecikmeli olarak gönderildiğini belirten Özel, “Bize gönderilen de rakamdan başka bir şey yok” diyerek, ne kadar vergi düzenlemesi yapılacağı ya da yatırım yapılacağı yönündeki bilgilerin bilinmediğini vurguladı. Özel, “Taşımakta bile güçlük çekilen raporlar bugün saat 11.45'te CHP Grubu'na teslim edildi. Cuma günü Bütçe Kanunu gönderildiğinde içinde sadece rakamlar vardı. Gerekçesi olmadan o rakamların hiçbir anlamı yok. Komisyon üyelerine bu raporlar yollanmadı, komisyon sıralarına oturduklarında ulaşabildiler…Bu şartlar altında bütçe görüşmelerinin mümkün olmadığını, incelemek için ilkeler doğrultusunda imkan tanınmalıdır” dedi.

TBMM'nin 30 Kasım'daki güven oylamasından sonra 1041 adet kanun teklifi ve tasarısının TBMM gündeminde olduğunu söyledi. Özel, Meclis arı gibi çalışmak için hazır. 1041 tane kanun teklifinin Sadece 9'u yasalaşabildi, 5'i de uluslararası anlaşmaların uygun görülmesi, 5'i de plan bütçe komisyonundan geçen kanunlar” dedi.

DAVUTOĞLU REKOR KIRDI:

Tüm zamanların rekorunu ‘Biz torba yasaya karşıyız, temel kanunu kullanamayacağız' diyen Davutoğlu tüm zamanların rekorunu kırdı. 12 maddelik kanunun toplamında bütün partiler konuşma hakkını kullandığında sadece 450 dakika konuşma hakkı var. Kaliteli yasamaya katkıya engel olunuyor. Tüp bebekten alınan katılım payı ile yurtdışındaki Türk'lerin bedelli askerlik bedelli tutarının belirleyen maddelerin ayrı torbaya konarak, müzakere edilmeden görüştürülmesini bırakın Anayasa hukukçularına ana sınıfı öğrencilerine anlatamazsınız. Bakanlar kurulunda bunu gündeme getirin. İlk bir ay içinde 3 kez, komisyonlarda 70'e yakın kez ihlal etmeye yeltenildiğini ve şu ana kadar 11 tanesini yaptılar. Eğer haberi varsa bir başbakan verdiği en önemli sözü tutmuyor demektir” dedi.

Özel ayrıca kanunların ilgili komisyonlarda görüşülmesinin hükümet tarafından engellendiğini ve ancak sadece “komisyon başkanı” seçimlerini yapılabildiğini vurgulayan Özel, “Komisyonlar çalıştırılmayarak, AKP eliyle 550 milletvekilinin halktan aldığı yetki bay pass edilmektedir. Amaç, Parlamenter sistemin damarları tıkanarak sistem değişikliğini müzakereye açmaksa amaç doğru değil” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...