Sözcü Plus Giriş

ByLock yazılımcılarından biri daha tutuklandı!

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan, kriptolu yazışma olanağı sağlayan ByLock uygulamasının yazılımcılarından biri olduğu iddia edilen eski TÜBİTAK çalışanı, Marmara üniversitesi Öğretim Görevlisi İhsan Taşkın tutuklandı.

Habip ATAM
Güncellenme: 22:12, 20/10/2016
ByLock yazılımcılarından biri daha tutuklandı!
bylog

Eski TÜBİTAK çalışanı İhsan Taşkın tutuklandı

İstanbul Polisi tarafından FETÖ soruşturması kapmasında gözaltına alınan ve örgütün kriptolu yazılım programı ByLock'un kurucusu olarak bilinen doçent Doç.Dr.İhsan Taşkın tutuklandı.

 

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında, geçtiğimiz ay önemli bir operasyona imza attı. ByLock'un babası olarak bilinen kripto uzmanı Doç.Dr.İhsan Taşkın'ı gözaltına aldı. İddiaya göre, İhsan Taşkın'ın sorgusunda verdiği bilgiler sayesinde, programla ilgili önemli bilgiler elde edildi. Taşkın'ın sorgusuyla, görüşme içeriklerine nasıl ulaşılacağı konusunda bilgi edindiği öğrenildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan İhsan Taşkın, bugün adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen İhsan Taşkın tutuklandı.

İLGİLİ HABERProfesöre ByLock tutuklamasıProfesöre ByLock tutuklaması

FETÖ'NÜN BYLOCK'U

FETÖ yapılanmasının aktif olarak kullandığı ByLock, Litvanya Merkezli bir yazılım olarak biliniyordu. Ancak 2015 yılında Türkçe kodlar kullanıldığı belirlenen ByLock, MİT tarafından mercek altına alındı. Programı FETÖ'nün geliştirdiği, gizli kodlarının bulunduğu belirlendi. Çalışmalarda, programın FETÖ için özel olarak hazırlandığı ve güçlü bir kriptolu yazılıma sahip olduğu belirlendi. ByLock'un ana serverinin bir kopyası MİT tarafından ele geçirildi. Programı kullanan isimler Server sayesinde tek tek belirlendi.

İLGİLİ HABER184 hakim ve savcı Bylock kullanmaktan açığa alındı184 hakim ve savcı Bylock kullanmaktan açığa alındı

TÜBİTAK'TA 16 YIL

ByLock'un kurulum aşamasında 6 uzmanın yer aldığı bilinirken; bu uzmanlar içerisinde yer alan an önemli ismin ise Dr. İhsan Taşkın olduğu iddia ediliyor. Polisin 1 ay boyunca sorguladığı 39 yaşındaki ihsan Taşkın, 1999 yılında TÜBİTAK'a girdi. Milli Elektronik Kriptoloji Araştırmaları Enstitüsü”nde uzman olarak görev yapan Taşkın daha sonra bilirkişi ve baş uzman olarak çalıştı.  Baltıkların silikon vadisi olarak bilinen Estonya'nın Tallinn Üniversitesi'nde kripto eğitimi de alan Taşkın, en son 2015 yılında doçent kadrosuyla Marmara Üniversitesi'ne geçiş yaptı.  Taşkın'ın , kodların minimum mesafeleri, kriptoloji, blok ve dizi şifreleri, özet algoritmalar, sayılar teorisi gibi konularda uzman olduğu biliniyor.

Yayınlanma Tarihi:19:55,