Sözcü Plus Giriş

ÇANAKKALE Savaşları'nda şehit düşen tıbbiyeli öğrenciler, Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda Sağlık-Sen tarafından düzenlenen 'Tıbbiyeden Şehadete' programı ile anıldı.
Sağlık-Sen tarafından 6'ncısı düzenlenen 'Tıbbiyeden Şehadete' programı, Eceabat Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşti. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, İl Sağlık Müdürü Kenan Eliuz, Halk Sağlığı Müdürü Burhan Kütük, Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen ile çok sayıda davetlinin katıldığı anma programı, Kur'an-ı Kerim'den bölümlerin okunmasıyla başladı. Şehitler için saygı duruşu gerçekleştirildi, İstiklal Marşı okundu.
Ardından kürsüye gelen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 18 Mayıs 1915 gecesinden 101 yıl sonra özgürlüğü için can vermiş bir milletin evlatları olarak bir kez daha şehitler diyarında olduklarını belirtti. Bu yıl 6'ncı kez gerçekleştirdikleri 'Tıbbiyeden Şehadete' etkinliklerini bir miras olarak gördüklerini ifade eden Memiş, şöyle dedi:
"Gelecek nesillerin bu coğrafyayla şehadet ruhuyla bağı hiçbir zaman kopmasın istiyoruz. Çünkü, geçmişine sahip çıkamayan bir milletin geleceği olamaz. Geçmişimizin bu şanlı sayfasında yazılanlar, bu vatanı emanet edeceğimiz her gencimizin bilmesi gereken temel bir ders niteliğindedir. 101 yıl önce bu gecede saat 03.30 civarında verilen taarruz emriyle gözünü kırpmadan düşman üzerine yürüyen 10 bin vatan evladın, birkaç saat içinde şehadet şerbeti içti. Çanakkale Savaşları boyunca bu kadar kısa süre içinde bu sayıda şehidin verildiği başka bir trajedi yaşanmadı. 10 bin şehit içinde yüzlerce tıbbiyeli öğrenci de bulunduğunu biliyoruz. Sizler bu gece ömrünün baharında şahadete koşan tıbbiyeli gençlerin manevi torunları olarak Gelibolu Yarımadası'nın 'Kırmızı Sırt' mevkiinde, şanlı zafer için ne bedeller ödendiğine şahit oluyorsunuz. Hep beraber buna şahitlik ediyoruz." 
"BU ÜLKEYİ BÖLEMEYECEKLER"
Ülkenin bu süreç içinde kurtuluş, var oluş, diriliş mücadelesi verdiğini ifade eden Memiş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara hep birlikte şahitlik ediyoruz. Özellikle bugün buraya gelirken, Hakkari'de 5 şehidimiz daha var. Artık öyle bir noktaya geldik ki terörle mücadele sürecinde 500'den fazla şehit oldu. Ancak şehit haberleri bize normal gelmeye başladı. Ama şunu söyleyelim ki; nasıl ki Çanakkale'de Türk'üyle, Kürdüyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle omuz omuza bir mücadele verilerek bu ülkeye düşman sokulmadıysa, bugün de 7 düvel bir araya gelse, içerideki işbirlikçileriyle de bir araya gelseler, vatan hainleriyle de bir araya gelseler bu ülkeyi bölemeyecekler. Bu ülkeyi bölmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkeyi böldürmemek için şahadet şerbeti içen o askerlerimizi polislerimizi her daim rahmetle yad edeceğiz."
Program, gazeteci-yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun verdiği konferansla sürdü. Oyuncu Ahmet Yenilmez, tiyatro gösterisi sundu. 'Tıbbiyeden Şehadete' programı, katılımcıların Kanlısırt Mevkii'nden 57'nci Alay Şehitliği'ne kadar süren yürüyüşüyle bitti.

 

DHA