Sözcü Plus Giriş

Çavuşoğlu da çark etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye'de olası "Suudi Arabistan-Türkiye ittifakı" ile ilgili 10 gün içinde yaptığı iki farklı açıklama şaşırttı.

Güncellenme: 15:10, 22/02/2016
Çavuşoğlu da çark etti

Suudi Arabistan’ın “Suriye’ye kara gücü gönderirsek, sadece IŞİD’le savaşırız” açıklamasının ardından, AKP hükümeti de Suriye’ye yönelik Suudi-Türk ortak kara harekatı planlarını rafa kaldırdı. 9 gün önce “Türkiye ve Suudi Arabistan kara operasyonuna girebiliriz” diyen Çavuşoğlu, Suudiler’in çıkışının ardından ağız değiştirdi. Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan ile müdahale edeceğimiz nereden çıktı?” dedi.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

İşte Suriye’ye olası kara operasyonu konusunda Bakan Çavuşoğlu’nun son 10 gün içinde yaptığı iki farklı açıklama;

13 Şubat 2016 – Münih konferansı dönüşü: “Kara operasyonu da olması lazım. Böyle bir strateji olursa ‘Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz’ dedik. Millet diyor ya ‘DAEŞ ile mücadelede Türkiye isteksiz’ diye. Ama en somut önerileri de Türkiye yapıyor. Suudi Arabistan şimdi Türkiye’ye uçak da gönderiyor, İncirlik’e. Geldiler, keşif çalışması da yaptılar üslerde. Şu an kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. Bu Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi.”

22 Şubat 2016: “Biz 65 ülke ile birlikte koalisyon oluşturduk DAEŞ’e karşı. Her toplantıda bunu değerlendirdik, etkili mücadele nasıl olması lazım. Hava saldırılarının yetersiz olacağını ve DAEŞ’e karşı hava saldırılarının yok etmeyeceğini söyledik. Biz ilk toplantılarda bile bir stratejinin olması gerektiği, saldırıların yanında karadan müdahalenin olması gerektiği, tüm koalisyon üyelerin, özellikle önemli ülkelerin bunu birlikte yapması gerektiğini söyledik. Türkiye hiçbir zaman tek başına bir operasyon yapmayacağını söyledi veya başka bir ülke ile bir operasyon yapmayacağımızı da söyledik. Suudi Arabistan ile müdahale edeceğimiz nereden çıktı?”