Çavuşoğlu: Suriye rejimi DEAŞ ile mücadele eden güçlere saldırıyor

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye rejiminin IŞİD ile savaşan Suriyeli muhalifleri vurmasına tepki gösterdi.

Çavuşoğlu: Suriye rejimi DEAŞ ile mücadele eden güçlere saldırıyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sudanlı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Suriye rejimi, DEAŞ ile mücadele eden güçlere saldırıyor. Rejim ve destekçilerinin ajandasında ne olduğunu açıkça görüyoruz. Rejim güçlerinin ÖSO’ya saldırısı operasyonu durdurmaz. Fırat Kalkanı Harekatı devam edecektir. El Bab’a gidene kadar devam edecektir. Onlara göre El Nusra da yok. Halep’ten El Nusra’nın çekilmelerini istemelerinin sebebi Halep’i ele geçirmek. Fırat Kalkanı Operasyonu da devam edecektir. Bu operasyonun tek amacı bu bölgeden DAEŞ’i temizlemektir.”

“El Bab’a kadar bu operasyon ilerleyecektir ve bu bölgeyi güvenli bölge ilan etmeliyiz ki insanlar dönebilsin. Biz Irak’ta mezhepçi yaklaşımlara hep karşı olduk. Maliki’den bu yana bu mezhepçi anlayışın ne kadar tehlikeli olduğunu Irak’ta Suriye’de gördük. Fakat bunlardan ders alınmadığı açıkça ortadadır. Haşdi Şabi’nin Musul’a girmek istediğini görüyoruz. DAEŞ’le mücadele yerel güçlerle yapılmalı. Musul ve Telafer’de etnik dengeler dikkate alınmalı. Bizim güvenliğimizi tehdite decek bir duruma gelirse, kendi güvenliğimizi sağlamak için her türlü tedbirimizi alırız, bu bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Telafer’de tehdit oluşursa da tedbir alırız. Oradaki kardeşlerimizi de hiçbir zaman yalnız bırakmadık.”

İLGİLİ HABERFırat Kalkanı Harekatı'nda rejim güçleri ÖSO'ya varil bombası attıFırat Kalkanı Harekatı’nda rejim güçleri ÖSO’ya varil bombası attı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...