Sözcü Plus Giriş

Çavuşoğlu’ndan AP raportörü Piri’ye çok sert sözler

"Kati Piri ve beraberindeki heyetin, Sur’da 7 şehit verdiğimiz günü PKK destekçileriyle geçirmesi Türkiye’nin acısına ve can kayıplarına saygısızlıktır"

Güncellenme: 12:34, 22/02/2016
Çavuşoğlu’ndan AP raportörü Piri’ye çok sert sözler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Paolo Gentiloni ile Ankara’da bir araya geldi. Görüşme sonrası basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu geçtiğimiz hafta Diyarbakır’a gelen Kati Piri’ye çok sert sözlerle yüklendi.
Çavuşoğlu Piri için “Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'nin meseleleri hakkında tarafsızlığını yitirmiştir” dedi.

FOTO:Cihan: Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Diyarbakır ziyareti sonrası yaptığı açıklamada “Türkiye’nin AB üyelik sürecinde baz alınan Kopenhag kriterlerinden çok uzak bir noktada olduğunu” söylemişti.

PİRİ’NİN KALEME ALDIĞI YAZIYI ELEŞTİRDİ

İtalyan mevkiidaşı ile kameralar karşısına geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hedefinde geçtiğimiz hafta Diyarbakır’ı ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri vardı. Kati Piri’nin Diyarbakır ziyaretinin ardından kendine ait internet sitesinde bir metin yayımladığını hatırlatan  Bakan Çavuşoğlu “Bu metnin tek bir yerinde bile, Avrupa Birliği'nin resmen terör örgütü olarak tanımladığı PKK'ya terör örgütü denilmemektedir. Türk askerinin kesintisiz olarak sivillerin yaşadığı yerleri ateş altında tuttuğu iddia edilmektedir. Bölgedeki terör eylemlerinden ve yürütülen terörle mücadeleden bahsedilmezken, bütün yaşananlar iç savaş olarak tanımlanmaktadır. Bu heyetin, Ankara'ya uğrama ihtiyacı duymadan doğrudan Diyarbakır'da terör örgütü PKK ile mücadelemizin en yoğun olduğu yerlere gitmesi, PKK terör örgütünü açıkça destekleyen örgütlerle görüşmelerde bulunması manidardır.” diye konuştu.

“PKK’NIN ALGI OPERASYONUNA HİZMETTİR”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sert sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu ziyaretiyle PKK'nın algı yönetimi operasyonuna hizmet eden Kati Piri'nin, gittiği yerlerde PKK'nın kanalizasyonları, evlerin bodrum katlarını cephaneliğe çevirmesinden, güvenlik güçlerimize sürekli saldırı düzenlemesinden, bölgede sözde otonom yapılar kurmak için şehirleri yakıp yıkmasından, okullara, hastanelere, ve hatta ambulanslara saldırılarıyla masum sivilleri evlerini terk etmek zorunda bırakmasından hiç bahsetmemesi de ilginçtir. Ülkemizin durumuyla karşılaştırıldığında, bu saydıklarımdan çok daha az terör tehdidine maruz kalan bazı batı Avrupa ülkeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin belirli maddelerinin uygulanmasını dahi askıya almaktadır. Kati Piri'nin ve beraberindeki heyetin, Ankara'daki terörist saldırıda 28 vatandaşımızın katledilmesinden hemen sonra cenaze töreninin ertesi günü, Sur'da 7 şehit verdiğimiz günü PKK destekçileriyle geçirmesi Türkiye'nin acısına ve can kayıplarına saygısızlıktır. ”

“PİRİ TARAFSIZLIĞINI YİTİRMİŞTİR”

Piri için “Geçtiğimiz yıl, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Kararında 1915 olayları “soykırım” olarak nitelendirildiği için raporu iade edilen ve Türkiye'nin bugün karşı karşıya olduğu en hayati meseleyi dahi anlayamamış olduğu aşikar olan Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'nin meseleleri hakkında tarafsızlığını yitirmiştir.” diyen Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

“Türkiye'yi anlamaktan uzak olan ve bu derece tarafgir davranan bir raportörün Türkiye hakkında hazırladığı ve Avrupa Parlamentosunda görüşülmeye başlanmış raporun ne kadar sağlıklı olabileceğini AB'deki dostlarımızın takdirlerine bırakıyoruz. AB ülkelerinde bir terör eylemi olduğunda acıları paylaşan ve terörü kınayan, ancak Türkiye'de her gün terörist saldırılarla canlarımız giderken bunu iç savaş gibi göstermeye çalışan hiçbir anlayışı kabul etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir. Bu yaklaşımında ısrarcı olması halinde Türkiye Raportörü Kati Piri'nin Türkiye'de kendine bundan sonra Diyarbakır'da ziyaret ettiği örgütler dışında muhatap bulması da çok zor olacaktır. Birçok AB ülkesinin nüfusundan daha çok sayıda 2,6 milyon Suriyeliye dinine, etnik kökenine ve niteliklerine bakmadan kapılarını açan Türkiye en kuvvetli insani duruşu sergilemektedir. İnsani duruş konusunda sicili temiz olan Türkiye'yi, her gün onlarca can alan terör örgütüne sert davranıyor diye eleştirmenin iyi niyetle, insani değerlerle, siyasi doğruculukla izahı mümkün değildir. Her gün canlarımızı alan, çocukları babasız, insanları evlatsız, eşsiz bırakan bu terör örgütüyle hukukun üstünlüğü çerçevesinde en sert şekilde mücadele hakkımızdır ve eli kanlı teröristler silahlarını kesin olarak bırakana kadar devam edecektir. Bu hayati mücadelemizde yanımızda olanları da, PKK terör örgütünün yanında saf tutanları da unutmayacağız.”

PİRİ NE YAZMIŞTI?

Piri, blog yazısında, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağı süren Diyarbakır’ın  Sur İlçesi’nden sivillerin tahliye edilmesini konu almıştı.

Piri,geçen hafta Diyarbakır’da AP Sosyalist Demokratlar Grubu Başakn Vekili Knut Fleckenstein’le birlikte incelemelerde bulunurken, Sur’un Hasırlı Mahallesin’de tahliye edilmek isteyen biri yaralı 7 kişinin bilgisi kendilerine ulaşmıştı. Avrupalı parlamenterler konuyu Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’a iletmiş, siviller bulundukları yerden tahliye edilmişlerdi.  Tahliye edilenlerin battaniyede taşıyarak güvenli bölgeye getirdikleri 55 yaşındaki yaralı Fatma Ateş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kati Piri, bu tahliyeyi anlattığı blog yazısında, güvenlik güçlerinin Güneydoğu’da sivillerin bulunduğu bölgeye ateş açtığını iddia etmiş, PKK’dan ise hiç “terör örgütü” olarak bahsetmemişti.

Yayınlanma Tarihi:11:59,