Sözcü Plus Giriş

CHP de Reza davasındaydı!

ABD'de tutuklu yargılanan Reza Zarrab davasını CHP de yakından izliyor. New York'taki duruşmada, CHP'nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan'ın dışında, New York barosuna kayıtlı bir avukat olan CHP üyesi Yegane Güley de vardı.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 19:34, 20/06/2016
CHP de Reza davasındaydı!

Özcan, duruşma sonrasında Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Burada olaya müdahil olmadan, Türkiye’nin çıkarlarını takip ediyoruz. Türkiye’de adalet sistemi çöktüğü için birçok suçlu ceza görmedi. Reza Zarrab, Türkiye’deki siyasi bağlantıları nedeniyle rahatlığa alışıktı. O rahatlık, burada hazırlıksız yakalanmasına neden oldu” dedi.

DURUŞMAYA GELEN YAKINLARININ SAYISI DA AZALDI

Özcan, Zarrab’ın duruşmasını izleyen yakınlarının sayısının da, diğer duruşmalara göre azalmaya başladığına dikkat çekti. 2 Haziran’daki bir önceki duruşmaya Reza’nın altı yakınının geldiğini söyleyen Özcan, bu kez sadece üç kişinin olduğuna dikkat çekti.

Özcan, bir önceki duruşmada Reza Zarrab’ın kefaletle serbest kalma ihtimalinin olduğunu, bu nedenle kendisine çıkacağı apartmanda yardımcılık yapacak İngiliz bir karı-koca çift ile, çocuklarının bakıcısının da bulunduğuna dikkat çeken Özcan, bu kez ise Reza’nın sadece iki İranlı arkadaşı ile Türkiye’deki avukatının burada olduğunu söyledi.

ÖNCEKİ DURUŞMAYA GÖRE KİLO VERMİŞTİ

Yurter Özcan, “Zarrab Haziran’daki duruşmaya nazaran daha da kilo vermişti. Morali kötü gözüküyordu. Sanıyorum kefalet talebi reddedildiği için. Geçen sefere göre gelen arkadaş sayısı yarı yarıyaydı. Geçen sefer altı tane yakını duruşmayı izlemeye gelmişti. Bu kez sadece üç kişiydi” dedi.

“GÖRÜŞ ALDIĞIMIZ AVUKATLAR, BU TİP DAVALARIN ANLAŞMAYA GİTTİĞİNİ SÖYLEDİ”

Yurter Özcan, davanın nasıl sonuçlanacağı konusundaki soruyu ise, “Amerika’da görüş aldığımız avukalar, bu tip davaların yüzde 90’ından fazlasında sanıkların anlaşmaya gideceğini söylediler” diye yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi:19:29,