Sözcü Plus Giriş

CHP grup toplantısı

Kılıçdaroğlu: Demokrasi hukukun üstünlüğü demektir. Üstünlerin hukuku değil. Bir adamın hukuku değil, evrensel hukuk demektir. Herkesin hukuka, yasalara uyması demektir.

null
Güncellenme: 14:20, 19/07/2016
CHP grup toplantısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında darbe gecesi İstanbul’da yaşadıklarını anlatan Kılıçdaroğlu “22:00'de İstanbul'a indik. Arkadaşlarımız aradı, ben bunun mizah konusu olduğunu düşündüm. İstanbul'da da, Ankara'da da durumun çok ciddi olduğu söylendi. İlk söylediğim şey, “Darbeye karşıyız” oldu. Hemen arkadaşlara Ankara'ya dönmemiz gerekiyor dedim. Havalimanının kapalı olduğunu söylediler. Gerçekten de köprülerin kapalı olduğu, mümkün olmadığı ifade edildi. Peki VIP salonundan çıkabilir miyiz? Çok sağlıklı olmadığı ifade edildi. Koruma arkadaşlar “Biz gidelim, bir ön çalışma yapalım, eğer sizi sağlıklı olarak çıkarabileceksek gelip sizi alalım” dediler. Bilgi geldi, Hayati Bey de bir an önce Ankara'ya dönmek için çaba harcamış. Koruma arkadaşlar, “Güvenlik açısından bir sorunumuz olmayacak, sizi buradan çıkaracağız” dedi. Tankların beklediğini gördük, yine arkadaşlar “Sizinle ilgili otelin rezervasyonunu yaparsak güvenlik açısından sorun çıkabilir. Biz o akşam Bakırköy Belediye Başkanı arkadaşımızın evine gittik. Bir grup arkadaş zaten Meclis'teydi. Bir sorun olursa parlamenter rejim içinde çözmeye hazırız. Parlamento kendi sorununu kendi çözebilmeli, demokrasi, görüşü, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun, hepimizin ortak faydası olmak zorundadır. Sadece bizim için değil, çöpte kağıt toplayan vatandaş için de geçerlidir, Adıyaman'da, Hakkâri'de, Tekirdağ'da yaşayan vatandaş için de geçerlidir” dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“DEMOKRASİYİ KANLA KURDUK”

Hangi gerekçeyle sizler darbe yapıyorsunuz. Bir sorun varsa Parlamenter sistemde bunu çözmeye hazırız. Parlamenter sisteme bir darbe girşimi vardı. Ordu içindeki cunta bunu yapmak için hareket etmiştir. 15 Temmuz gecesi buraya gelen arkadaşlarıma ve milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Demokrasiyi savunmak bizim temel görevimizdir. Biz demokrasiyi kanla kurduk. Cumhuriyet bize altın tepsi içinde verilmedi. Cumhuriyeti kuranların en büyük hedefi demokrasiyle taçlandırmaktır.

Demokrasiyi getirme ve geliştirme sözü verdik. Herkesin üzerinde titremesi gereken bir kavramdır demokrasi. Hepimizin savunması gereken bir kavramdır. Eğer çağdaş uygarlığı yakalayacaksak, medeni dünyanın bir parçası olacaksak, bunun tek yolu var, demokrasiden geçiyor. Demokrasi yoksa bir kişinin düşüncesi dayatılır.
“Demokrasi, üstünlerin hukuku değildir”

Demokrasi bir kurallar bütünüdür, ahlaki yapıdır. Karşınızdaki kişiyi dinleyeceksiniz, kendi düşüncenizi dayatmayacaksınız. Uygar dünyanın bir parçası olacaksanız demokrasiyi kendi ülkenize getirmek zorundasınız.  Demokrasi hukukun üstünlüğü demektir. Üstünlerin hukuku değil. Bir adamın hukuku değil, evrensel hukuk demektir. Herkesin hukuka, yasalara uyması demektir. Ayrıca demokrasi aynı zamanda düşünce özgürlüğü demektir. Fikirleri açıkça ifade özgürlüğü demektir. Kadın erkek eşitliği demektir. Demokrasi budur. Demokrasi aynı zamanda eşit yurttaş demektir. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün vatandaşlar eşittir.

Yayınlanma Tarihi:13:42,