CHP Manisa`da mescit kavgası

CHP Manisa`da mescit kavgası

CHP Manisa`da mescit kavgası

Nermin UÇTU MANİSA, (DHA)- CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, partisinin Şehzadeler İlçe Başkanlığı binasına mescit açılmasını eleştirip, yapılanı `Ötekileştirme` olarak niteledi. CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul`da bir kısım partilinin mescit talebinde bulunduğunu belirterek, bu tartışmaların basın önünde yapılmaması gerektiğini söyledi. 
CHP Manisa İl Başkanlığını ziyaret eden Parti Meclisi Üyeleri Mevlüt Dudu ve Ali Öztunç`un ziyaretine Şehzadeler İlçe Başkanlığı`nda açılan mescit tartışması damga vurdu. Ziyarette yer alan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, parti binasında mescit açılmasını doğru bulmadığını söyledi. Biçer, "CHP olarak Atatürk ilke ve inkılaplarına sonuna kadar bağlıyız. Laik cumhuriyetin bekçileriyiz. Hiçbir zaman bu ilkelerden ödün vermeden mücadele veriyoruz. Laiklik ilkesi bizim olmazsa olmazımız. Tüzüğümüzde çok net olarak ifade edildiği şekilde hiçbir insanı ötekileştirmeden, hangi mezhepten, hangi ırktan olduğunu sorgulamadan bağrımıza basarız. Biz zaten 14 yıldır AKP iktidarının laiklik ilkesi ile ilgili yaptığı hasarın açısını hep birlikte çekiyoruz. Geldiğimiz nokta dini inançların kullanılarak verdiği zarardan kaynaklanıyor. Dolayısıyla ben sünni devlet anlayışını, diğer insanların hakları yokmuş gibi bir mezhep üzerinden gidilmesine karşıyım, bunu onaylamıyorum. Mescit açılması ötekileştirmek anlamına geliyor. Çünkü laiklik ilkesi bağlamında toplumun hiçbir kesimini inanç ve mezhep olarak ayrıştırmaya hakkımız yok. Eşit yurttaşlık kavramına saygılıyız. Onun dışında hiçbir ayrıştırmayı kabul edemeyiz" diye konuştu. 
PARTİLİER İBADETHANE İSTEDİ
Milletvekili Biçer`in açıklamasının ardından ortam gerilirken CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, "Keşke vekilimiz bizim açıklamamızı bekledikten sonra bu konuya girmiş olsaydı. Orası bir ibadethane olarak partili üyelerimizin talebi üzerine tahsis edilmiş bir yerdir. Laikliği savunan bir partiyiz, dinlerin, inançların özgürce yaşanabilmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Basında yer almasını çok doğru bulmuyoruz. İlçe binası İçişleri Bakanlığı`ndan alınmıştı. Yıllarca emniyet olarak hizmet verdi. İnsanların yıllarca işkence gördükleri yerler düzenleyerek sosyal yaşam alanları yaratıldı. O işkence yerlerinden bir tanesi de partililerin talebi üzerine ibadet yeri olarak tahsis edildi" dedi. 
"SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TARTIŞMAYIN"
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...