CHP’de Atatürk resmi soruşturması

Kılıçdaroğlu, Grup Disiplin Kurulu’na talimat vererek "Atatürk resminin çöpe atılması olayının" araştırılmasını istedi.

CHP’de Atatürk resmi soruşturması

CHP'de Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi'ne seçilen bir milletvekilinin ilk olarak CHP Genel Merkezi'ndeki makam odasında bulunan Atatürk resmini indirdiği iddia edilmişti. Geçtiğimiz günlerde gazeteci Talat Atilla tarafından gündeme getirilen iddiayı yazarımız Yılmaz Özdil bugünkü köşesine taşımış ve  “Atatürk'ün resmini çöp kutusuna atan yeni CHP milletvekili kim?” diye sormuştu. İddialar üzerine harekete geçen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Grup Disiplin Kurulu'na talimat vererek olayın araştırılmasını istedi. Soruşturma (Muhakkik) Komisyonu CHP milletvekili Aylin Nazlıaka'nın bilgisine başvurarak işe başlayacak. Tartışmanın odağındaki isim Zeynep Altıok da Sözcü’ye konuştu.

FOTO:DHA/ Aylin Nazlıaka’nın da ifadesine başvurulacak

Başak KAYA/ANKARA

CHP'deki tartışma yaratan olay Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka'nın Meclis kulisinde milletvekillerine bu olayı anlatması sonrası patlak verdi. Nazlıaka ‘‘Atatürk'ün fotoğrafını gözlerimin önünde bir CHP'li Milletvekili indirdi'' deyince ortalık karıştı. Nazlıaka'dan sonra CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce de olayı doğruladı ve Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, “Ben lider olsam, bu skandalı 15 dakikada ortaya çıkarırım” dedi. CHP eski milletvekili Şahin Mengü ise, ‘'O kişi Zeynep Altıok'' diyerek tartışmaya katıldı.

Altıok'un son CHP kurultayında Parti Meclisine seçilmesi ve ardından da MYK'ya alınarak Genel Başkan yardımcısı yapılması da tartışmaları alevlendiren bir başka boyut oldu. Bolu Milletvekili Tanju Özcan da ‘'Nedense içimden geldi bugün. TBMM’deki odama bir Atatürk fotoğrafı daha asacağım. Artık sözün bittiği yerdeyiz nereye kadar susacağız. Yaşananlar açıkça meydan okumadır. İnceldiği yerden kopar'' açıklaması yaptı.

ALTIOK VE AKATLI'NIN KIZI

İddiaların odağındaki isim olan CHP milletvekili Zeynep Altıok, Sivas katliamında Madımak otelinde yanarak hayatını kaybeden şair Metin Altıok'un kızı. Annesi ise edebiyatçı ve tiyatrocu Füsun Akatlı… Zeynep Altıok bu dönem CHP'den İzmir milletvekili seçilerek TBMM'ye girmişti.

FOTO:DHA/ Zeynep Altıok söz konusu ismin kendisi olmadığını söyledi.

ALTIOK: BEN DEĞİLİM

Altıok bu iddiayı kesin bir dille yalanladı ve SÖZCÜ'nün sorularını yanıtladı. Altıok, soyadının Atatürk ilkelerini ifade eden CHP'nin altı okundan geldiğini belirtti. Hakkındaki haberlerle ilgili mahkemeye gitmeyi düşünmediğini söyleyen Altıok, “Basın emekçileri ile mahkemede buluşmayı arzu etmiyorum” dedi. Altıok şöyle dedi:

“CUMHURİYET KIZIYIM”

“O fotoğrafı ben indirmedim. Haksız bir suçlama. Her şeyin bir etik çerçevede gerçekleşmesi lazım. Olmayan bir şeyi kanıtlamak bana düşmez. Dolayısıyla ben sadece böyle bir şey olmadığını söyleyebilirim. Bunu konuşmayı bile zul görüyorum. Ben bir Cumhuriyet kızıyım. Kitaplarım, yazılarım var. Yıllardır yazdığım çizdiğim yerlerde benim bir duruşum var. Bir kadının Türkiye'de Atatürk'ten rahatsız olması zaten mümkün olamaz”

“YALANIN PEŞİNDE OLAMAM”

“Kendimi savunmayı, bir yalanın peşinden gayretkeş bir çaba içinde olmayı doğru bulmuyorum'' diten Altıok, ‘' Yazılmış yayınlanmış düşüncelerim, fikirlerim var. Keşke insanlarımız bu kadar magazin, dedikodu ve çıkar odaklı iftiralar üzerinden ilerlemese… Keşke biraz daha okumaya, bilgi edinmeye yönelse. Söz uçar yazı kalır. Çok üzülüyorum. Ben iki Cumhuriyet aydınının kızıyım”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...