CHP’de yeni MYK’nın şifreleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu’nu belirledi.

CHP’de yeni MYK’nın şifreleri

Kılıçdaroğlu, 15 olan genel başkan yardımcılığı görevini 12 ile sınırladı. 35. Olağan Kurultay'da örgütten destek alarak listeyi delen isimler MYK'da yer bulamadı. Ancak Kılıçdaroğlu yönetimi yarı yarıya yenilemiş oldu.

Foto: CHA -Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin yeni vitrinini belirledi

Başak KAYA / ANKARA

Kılıçdaroğlu, merak edilen “A takımını” açıkladı. Kılıçdaroğlu, İletişim ve Medya İlişkileri, Kültür Sanat Platformu ile Parti İçi Eğitim'den görevli genel başkan yardımcılığı görevlerine atama yapmadı. Kılıçdaroğlu, 17 kişilik MYK'nin üye sayısı 12'si genel başkan yardımcısı, 1'i de genel sekreter olmak üzere 13 kişiye düşürdü. Kılıçdaroğlu, Ar-Ge Bilim ve Kültür Platformu başkanlığına ise atama yapmadı. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesini 20 kişi delmişti ve bu isimler yönetimde yer bulamadı. Mevcut MYK üyesi Sezgin Tanrıkulu dışarıda kaldı.

Yerel Yönetimlerden sorumlu olan Veli Ağbaba İşçi Sendikaları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile görevlendirildi. İdari Mali İşlerden sorumlu olan Haluk Koç, Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Bülent Tezcan, Örgütten sorumlu Tekin Bingöl, Ekonomi Politikalarından sorumlu Selin Sayek Böke görevlerine devam edecek. Yeni yönetimde parti sözcülüğü görevini ise Haluk Koç'un yerine Selin Sayek Böke sürdürecek.

Genel seçimlerde milletvekili adayı gösterilmeyen ancak o dönemde MYK'da bulunan Erdal Aksünger, görevine geri dönmüş oldu. Aksünger, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu olacak. MYK'ya yeni giren isimler arasında İşveren Sendikaları ve Meslek Örgütlerinden sorumlu olan Çetin Osman Budak bulunuyor. Budak, Antalya'dan milletvekili olacağı açıklanan ilk isim olmuştu. Budak, turizm ve iş dünyası ile yakın ilişkisiyle biliniyor. Uzun yıllar Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkanlığını yapan Budak'ın son görevi de TOBB Başkan Yardımcılığı idi.

Ordu eski Belediye Başkanı ve iktisatçı olan Seyit Torun, Yerel Yönetimlerden sorumlu olacak. Genel Sekreterlik görevine ise Bornova eski Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır getirildi. Ziraat Mühendisi olan Prof. Dr. Sındır, son yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun desteğini alamamış ve tekrar aday gösterilmemişti.

Türkiye’nin Duşanbe Büyükelçiği’nden istifa eden eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ise CHP'nin Dış İlişkilerinden sorumlu olacak. Ardahan milletvekili olan Yılmaz, Musul Başkonsolosu olarak görev yaptığı dönemde, IŞİD tarafından esir alınan 49 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonulmuştu.

KADINLAR ÖNE ÇIKTI

MYK üyesi Selin Sayek Böke ile birlikte toplam dört kadın yönetime girdi. Türkiye Partisi Kurucu üyesi olan, 2014'te PM'ye seçilen iş kadını Yasemin Öney Cankurtaran, Tanıtım ve Halkla İlişkiler'den sorumlu olacak. Cankurtaran'ın CHP'ye gelişine eski Genel Sekreter Gürsel Tekin aracı olmuştu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim görevlisi iken milletvekili adayı olan Prof. Dr. Lale Karabıyık ise Sosyal Politikalardan sorumlu olacak.

MYK'deki sürprizlerden biri de insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yeni kadroda yer almayışı oldu. Kılıçdaroğlu, Tanrıkulu'nun görevini, yanına “doğa” konusunu da ekleyerek İzmir Milletvekili Zeynep Altıok'a verdi. Felsefeci Füsun Akatlı ile Şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok İstanbul üniversitesi Sosyal Antropoloji mezunu. Altıok'un, “Odasındaki Atatürk resmini indirdiği” iddia edilmişti ancak daha sonra bu iddia yalanlanmıştı. Altıok, soyadının CHP'nin altı okundan geldiğini belirterek kendisini “Cumhuriyet kızı” olarak tanımlamıştı.

TECRÜBE SIKINTISI

MYK'ya giren en tecrübeliler isimler arasında Haluk Koç, Tekin Bingöl, Veli Ağbaba olduğu belirtiliyor. Gelen ilk yorumlar yeni MYK'nın tecrübe sıkıntısı yaşayacağı yönünde. Kendi alanlarında uzman, başarılı isimler olsalar da çoğunluğunun “yeni” olması nedeniyle yeni yerlerine uyum sağlamalarının zaman alacağı yorumları yapılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...