Sözcü Plus Giriş

CHP’den sert ‘Lozan’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Lozan’ı bize yutturmaya çalıştılar” sözlerine CHP'li vekillerden sert tepkiler geldi. CHP İstanbul Milletvekil Gürsel Tekin "Cumhuriyet değerlerine alerjileri var" dersen, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal "Bunların ruhu yok Lozan olmasa, Suriye, Afganistan Pakistan olacaktık' diye konuştu.

12:32 -
CHP’den sert ‘Lozan’ tepkisi

Tekin, “Sayın Cumhurbaşkanı gerek iç, gerek dış politikada ne zaman çıkmaza girse mutlaka Cumhuriyetin değerlerini ve kurucularını tartışmaya açar. Bunu bir alışkanlık haline getirmiştir. Bunu şiddetle kınıyorum”dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Lozan'ı bize yutturmaya çalıştılar” sözlerini şöyle değerlendirdi:

“Yenikapı Ruhu'ndan bahsediliyordu. CHP'nin darbeye karşı hassasiyetini kullanarak bir ruh oluşturulmaya çalışılıyordu. Bizim ruhumuz cumhuriyet değerleri, demokrasi ve insan haklarıdır. Sayın Cumhurbaşkanı ve iktidarda böyle bir ruhun olmadığı çok net olarak görülüyor, cumhuriyet değerlerine alerjileri var.

Sayın Cumhurbaşkanı'nı dehşet içinde dinledim. Lozan gibi önemli bir süreci yok sayması son derece üzücü. Önemli bir zaferi tartışmaya açması büyük bir ayıp ve şiddetle reddediyorum. Çok yakışıksız olarak değerlendiriyorum. Tarihiyle sorunları olan yöneticiler dünyanın hiçbir yerinde olmamıştır.”

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL: BUNLARIN RUHU FALAN YOK

Lozan bu ülkenin çimentosu, tapu senedidir. Buna laf uzatmak kapitülasyonlara, sömürgeciliğe evet demektir. Lozan Antlaşması olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti Suriye, Afganistan, Pakistan olacaktı. Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaşlaşmasının ilk adımıdır Lozan. Recep Tayyip Erdoğan'ın bu düşüncesi, ülkeyi diktaya, sömürgeye, şeri hukuka götürme özlemiyle söylenen laflardır. Bunlar takiyye yapıyorlar, FETÖ'de de Ergenekon'da da takiyye yaptılar. Yenikapı Ruhu'nda da yapıyorlar. Bunların ruhu falan yok.

Son güncelleme: 14:43 29.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more