Sözcü Plus Giriş

CHP'li Başkan Çerçioğlu'dan, Vali Ayyıldız'a eleştiri

CHP'li Başkan Çerçioğlu'dan, Vali Ayyıldız'a eleştiri

Güncellenme: 16:04, 21/03/2016
CHP'li Başkan Çerçioğlu'dan, Vali Ayyıldız'a eleştiri

AYDIN Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, büyükşehir yasasıyla kapanan İl Özel İdaresi'ne ait taşınır ve taşınmaz malların paylaşımında kanunlara aykırı davrandığını öne sürdüğü Vali Erol Ayyıldız'ı eleştirdi. Vali Ayyıldız'ın, son olarak Büyükşehir Belediyesi'nin prestij projesi olarak açıklanan Dünya İş Merkezi 1'in (DİM 1) gerçekleşmemesi için mahkemeye başvurduğunu ve projeleri için yürütmeyi durdurma kararı çıktığını belirten Çerçioğlu, "Hizmet eden el, hizmeti engelleyen elden üstündür" dedi.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, belediye binasında basın toplantısı düzenledi. Kente yapılacak DİM 1 projesinin Aydın Valisi Erol Ayyıldız tarafından engellendiğini belirterek şunları söyledi:
"Aydın'a yapmak istediğimiz DİM 1 projemiz var. 17 dönümlük alan. Üç dönümü DİM için planladık. Diğer kısmı da büyük bir yeşil alan olacaktı. Bugün de ihalesi vardı. Aydın Valisi, cuma günü 2'inci Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütmeyi durdurma aldırdı. İhaleyi iptal etmek zorunda kaldık. Yüzde yüz sermeyesi bize ait olarak kurulan İmar A.Ş.'ye ait olan arazinin 'Başka bir kuruma devredilme ihtimali var' diye bu karar verildi. Biz de yürütmeyi durdurmanın iptali için gerekli müracaatı yaptık. Aynı mahkemeye itiraz ettik. Biz hiçbir mülkümüzü Ankara'ya vermeyiz."
'HİZMET ÜRETEN EL, ENGELLEYENDEN DAHA HAYIRLIDIR'
Projenin önemine dikkati çeken Başkan Çerçioğlu, "Aydın Valisi'nin bu projenin yapılmasına engel olmak için yaptığı bir hamle olarak düşünmekteyim. Bu mülk Aydın Belediyesinin mülküdür. Hizmet üreten el, engelleyenden daha hayırlıdır. Biz hizmet üretiyoruz, birileri de engel olmaya çalışıyor. Gerçek Müslüman eliyle, diliyle, sözüyle, halka yardımcı olandır. Biz bu projeyi yaparız ama buna engel olanlar bunun bittiğini görebilirler mi onu bilemem. Her zaman üreten el olduk, engelleyen el olmadık. Her zaman memleketimize hayırlı işler yapmak için çaba gösterdik. Danıştay'ın kararı var iken, yerin kimin olduğu belli iken, projeyi engellemek için neden mahkemeye müracaat ediyorsun? Niçin Aydın'a yapılacak güzel bir projeyi engellemeye çalışıyorsun? Rahatsızlığın ne? Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı var (YİKOB) var. Aydın Belediyesinin Yatırımlarını İptal Etme Koordinasyonu oldu. Toplanıyorlar, nasıl iptal ederiz diye bakıyorlar" diye konuştu.
'YASAYA AYKIRI DAVRANIYOR'
Kapanan İl Özel İdaresi'nin yaptığı tüm görevleri Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığına dikkat çeken ve mal paylaşımında hukuksuzluk yapıldığını savunan Başkan Özlem Çerçioğlu, "Büyükşehir olmadan önce mal paylaşımı yapıldı. 6360 Sayılı Yasanın geçici 1'inci Maddesi'nde, il belediye başkanı veya atayacağı, Valinin veya atayacağı Vali Yardımcısı'nın olması gerekir der yasa. Aydın Belediyesi davet edilmedi. Sadece Aydın Belediyesinin malları görüşülürken Aydın Belediyesi davet edildi. 17 ilçe ve Özel idare malları dağıtılırken, davet edilmedik. Hukukçularımızla, Aydın Valiliğinin yanlış yaptığını bildirdik. Aydın Belediyesini keyfi olarak toplantılara almadılar diye konuyu yargıya taşıdık ve Aydın halkı adına kazandık. Aydın'ın en değerli mülklerinin Ankara'ya verilmesine karşıydık. Bu mülkler nasıl İl Özel İdaresinin oldu. Bir kısmı atalarımızın bağışları, büyük bir kısmı da Aydınlıların vergileri ile alındı. Bu konuda dava açtık. Danıştay haklı buldu. Aydın Belediyesi'nin mülkleri görüşülürken, kararların oy birliği ile alındığı ve muhalif görülmediğini tespit etmiş. Yani Aydın Belediyesi'nin katıldığı toplantılar haricindeki bütün paylaşımlar tekrar görüşülecek. Ancak Valilik'ten 27 Nisan 2016'da Aydın Belediyesinin mallarını tekrar görüşeceğiz diye bir davet geliyor. Danıştay kararı var. Bunu bir daha görüşmeye, dava açmaya kimsenin ehliyeti yoktur deniyor. Haklı olduğumuz kanıtlanmasına rağmen mahkeme kararlarına uyulmuyor" dedi.
'MALLARIN YÜZDE 2'Sİ BİZDE KALDI'
Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Aydın Büyükşehir Belediyesini karşılaştıran Çerçioğlu, "960 taşınmazdan yüzde 2'si Aydın Büyükşehir'e verildi. Çalışan personelin tamamı, kapanan belediyelerden 550 milyon borç verildi. Su depoları ve mezarlıklar dışında başka mülk verilmedi. Denizli'de yüzde 98'i verildi. Bu adil değil dedik. Görev ve sorumlulukları bize, mallar başka kurumlara verildi. Aynısı yaşanırsa hukuk sürecini yine başlatır, yine kazanırız. Aydın Valiliği, Büyükşehir Belediyesini bir milyona yakın mahkeme masrafı ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalmıştır. Çözüm yerimiz adalettir. Mücadele edeceğiz ve kazanacağız" diye konuştu.
'MİLLETVEKİLLERİNE ŞAŞIYORUM'
Aydın'ın mallarının kentte kalması için herkesin mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Çerçioğlu, "İlçe ilçe, mahalle mahalle gezerek bunu Aydın halkına anlatacağım. Engelleyen elden daha hayırlıyız. Engellenen bütün projelerimizi, nasıl ve kimler tarafından engellediğini paylaşacağız. Ben Aydınlı olduğum için uğraşıyorum. Aydın'ın malına mülkünü sahip çık diye halk bize oy verdi. Bu konuyu savunmayan Aydın milletvekillerine şaşmak lazım. Bunun hesabı sandıkta sorulur. Aydın milletvekillerinin en önemli görevlerinden biri Aydın halkının malına, mülküne sahip çıkmaktır. Tek başıma kalsam bile Aydın halkının haklarını savunacağım. Halka karşı sorumluluğum ve onlara borcum var. Bir sonraki seçimde de karşılarına dimdik çıkabilmek için Aydın'ın mallarını savunacağım" dedi.

DHA