CHP`li Basmacı: Maalesef referandum yakın

CHP`li Basmacı: Maalesef referandum yakın

CHP`li Basmacı: Maalesef referandum yakın

Mehmet ÇINAR ANTALYA, (DHA) – CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, başkanlık sistemine yönelik her gün aralıksız anket yapıldığını belirterek, "Maalesef referandum yakın" dedi.
CHP Parti Meclisi üyesi Hakkı Süha Okay ve Denizli Milletvekili Melike Basmacı, CHP Antalya İl Başkanlığı`nı ziyaret etti. İl Başkanı Semih Esen ve partililer tarafından karşılanan ikili gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Diyarbakır`da 6 kadın milletvekili olarak yaptıkları incelemeleri anlatan Basmacı, "Her gün şehitlerimiz geliyor. Bir muhtar kolumdan tuttu ve `Sayın vekilim bizleri kimyasal ilaçla öldürsünler, devlet de hükümet de millet de rahat etsin` dedi. Millet canından bezmiş. Orada maalesef hepimizin gözü önünde insanlar öldürülüyor. Eğer biz CHP olarak sokağa çıkıp, birlikte olup çalışmazsak maalesef 15- 20 sene sonra o hendekler burada da açılır" dedi.
Türkiye`nin en büyük sorunu ve asıl tehlikenin ise başkanlık sistemi olduğunu savunan Melike Basmacı, şöyle dedi:
"En temel problemimiz başkanlık sistemi kapımızda. 64`üncü hükümet 20 Kasım`da açıklandığında 250 sayfalık hükümet programının 24`üncü sayfasında başkanlık sistemi yazıyordu. O günden bugüne her gün aralıksız anket yapılıyor bu ülkede. Bir an önce hepimizin, içimizde ne tür kavga varsa bunları bir kenara atıp el birliğiyle sokağa çıkmamız lazım, çünkü maalesef referandum yakın. Ülkenin istikbalini CHP`den başka kimse kurtaramaz."
PM Üyesi Hakkı Süha Okay ise bireysel bir taleple başkanlık sistemi dayatmasının gündeme getirildiğini kaydetti. Bunun akademik anlamda tartışılabileceğini ancak anayasaya bir başkanlık modelinin getirilemeyeceğini vurgulayan Okay, Anayasa`nın kuvvetler ayrılığı ve demokratik parlamenter sistemi benimsediğini ve bunun hiçbir şekilde mecliste tartışılmasının da mümkün olmadığını kaydetti.
Okay, şöyle konuştu:
"Başkanlık modeline ilişkin bu ülkede bireysel bir talep ve dayatma despotluktur, diktatörlüktür. Bizim de bir rejim değişikliğine olur vermemiz mümkün değildir. Mevcut parlamento yapısında 330 milletvekili olmadan bir referandum süreci yaşatılamaz. Bunun mantığını çözmek mümkün değildir. Başka partilerden transfer mi yapacaksın? O zaman niçin referandumdan bahsediyorsun? Yapılmak istenen Türkiye`de bir başka gündem yaratılarak Türkiye`nin ana sorunlarını ötelemektir."

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...