CHP’li Cankurtaran’dan Çevre Bakanı’na teklif

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme dönüştüğü iddialarına “Rant olmadan hayat olmaz” diye cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çağrıda bulunarak, “Asıl insanların mutlu olmadığı yerde hayat olmaz. Gelin Gaziosmanpaşa’da bir saat dolaşalım. 40 yıldır oturduğu evi kaçak ilan edilen insanların ağlayışını göreceğiz. Haklı çıkarsam özür dileyecek misiniz?” diye seslendi.

CHP’li Cankurtaran’dan Çevre Bakanı’na teklif

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, geçtiğimiz pazar günü kentsel dönüşümün en sorunlu yürütüldüğü yerlerin başında gelen Gaziosmanpaşa'da mağdurlarla bir araya gelmiş, burada yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızın evlerini bırakarak onların yarısı kadar bile etmeyen yerler için üstüne birde borçlandırılmaları kentsel dönüşüm değil olsa olsa rantsal dönüşümdür” diye konuşmuştu.

ÇEVRE BAKANI'NDAN RANT SAVUNMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise Bursa'da yaptığı konuşmada Cankurtaran'ın eleştirilerine isim vermeden “Başka bir akım başladı; ‘Bu iş rantsal dönüşüme dönüşmesin. Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz” demişti. Bu açıklamanın ardından Cankurtaran, Özhaseki'ye çağrıda bulunarak şöyle konuştu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran önceki günlerde CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı tarafından Yenidoğan Mahallesi'nde kentsel dönüşüm mağdurlarına destek amaçlı yapılan ziyarete katılmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran önceki günlerde CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı tarafından Yenidoğan Mahallesi'nde kentsel dönüşüm mağdurlarına destek amaçlı yapılan ziyarete katılmıştı.

“BİRLİKTE DOLAŞALIM SİZ Mİ HAKLISINIZ BEN Mİ?”

“Gelin birlikte rant elde etmek amacıyla 16 mahallesinden 13'ü hakkında acele kamulaştırma kararı çıkardığınız Gaziosmanpaşa'ya gidelim. Birlikte dolaşalım, bakalım siz mi haklısınız ben mi? Orada ne mi göreceğiz? Hemen söyleyeyim; 40 yıldır oturduğu, vergisini verdiği evi bir günde kaçak ilan edilen insanların örneğin 80 yaşındaki Makbule Teyze'nin ‘Ben şimdi ne yapacağım' diye ağlayışını göreceğiz.. Kentsel dönüşüme hayır dediğimiz için her gece sokaklarımızda kimliği belirsiz kişilerce silahlar atılıyor, evler kundaklanıyor, çocuklarımızı korkudan okula gönderemiyoruz' diyen ailelerin endişe, korku dolu bakışlarını göreceğiz. Sırf bankalardan ‘Sizin mahalleniz zaten yıkılacak' dendiği için tek kuruş kredi alamayan ve artık iflas noktasına gelen esnafın çaresizliğine tanık olacağız. Ya da ‘Yıllardır vergisini verdiğim evimin yarısı kadar bir alanı bana verme karşılığı üstüne 50 bin lira para istiyorlar, aldığım üç kuruş emekli maaşı ile bunu nasıl öderim?' diyen Sadık Amca'nın umutsuzluğuyla tanışacaksınız Sayın Bakan. ‘Bunların hiçbiri doğru değil' diyorsanız ben mahçup olmaya hazırım. İki dost gibi sadece bir saat Gaziosmanpaşa'da dolaşalım, kahvede oturup bir çay içelim. Siz haklı çıkarsanız ben özür dilemeye hazırım. Ama ben haklı çıkarsam siz bu sözlerinizden dolayı özür dileyecek misiniz? Unutmayın asıl rantın değil insanların mutlu olmadığı yerde hayat olmaz..Siz rantı savunabilirsiniz ama biz önce insan demeye devam edeceğiz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...