Sözcü Plus Giriş

CHP`li Gök: Canımız artık Allah`a emanettir Ankara`da

CHP`li Gök: Canımız artık Allah`a emanettir Ankara`da

Güncellenme: 15:57, 22/02/2016
CHP`li Gök: Canımız artık Allah`a emanettir Ankara`da

 Nursima KESKİN ANKARA, (DHA) – CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun açıkladığı başkent önlemlerini eleştirerek "Yeni alacakları polislerle güya bunları önleyecekler. Bu o kadar sığ bir yaklaşımdır ki. Canımız Allah`a emanettir artık Ankara`da ve Türkiye`de" dedi.

"TÜRKİYE`DE İSTİHBARAT, POLİS TEŞKİLATI ÇÖKMÜŞTÜR"
CHP Grup Başkanvekili Gök, Meclis`te düzenlendiği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Terörün Türkiye`yi tehdit eden bir unsur olarak hayatın her alanında kendini hissettiren bir görüntüye ulaştığını söyleyen Gök, Başbakan Davutoğlu`nun açıkladığı `başkent önlemleri`ni eleştirdi. Gök, konuşmasında şunları söyledi: "Başkent önlemleri iktidarın halen daha terörün niteliğini ve sorunun bütünlüğünü kavrayamadığını bir kez daha göstermiştir. Açıklanan tedbirlerle sanki önceden bilinmiyormuş da yeni söylenmiş gibi ifade edildiği güvenlikçi ve altı boş olan bir takım önlemler ifade edilmiştir. İktidarın böyle ciddiyetsiz yaklaşımlarıyla terörün üstesinden geleceklerini zannediyorlarsa yanılıyorlar. Örneğin 2 bin polis alacaklarmış. Şu anda Türkiye`de istihbarat, polis teşkilatı çökmüştür. İktidar gündeliği kurtarma telaşı içinde sivil olan polislere de resmi üniforma giydirmek suretiyle onları da açık hedef haline getiren bir anlayışla başkentte önlem alacağını sanıyor. Bir akıl tutulması yaşıyor bu iktidar gerçekten. Bu iktidarın sığ bir yaklaşımıyla ne Ankara`nın ne Türkiye`nin güvenliği sağlanır. Biz iktidara diyoruz ki ilk önce sınırların kevgire dönmüş önce sınır güvenliğini sağla. Elini kolunu sallayarak gelen terörist unsurların içeri girmesine izin verme. Yeni alacakları polislerle güya bunları önleyecekler. Bu o kadar sığ bir yaklaşımdır ki. Canımız Allah`a emanettir artık Ankara`da ve Türkiye`de"

"BUNLARIN DERHAL İSTİFA ETMELERİ GEREKİR"
MİT`in muhalefet partilerini izlediğini ve asli görevlerini yerine getirmediğini savunan Gök, şöyle devam etti: "İçişleri Bakanı Ankara saldırısı sonrası saldırıyı kınayan tweet atıyor. Herkes kınıyor zaten saldırıyı. Senin görevin terör saldırılarını önlemek. asıl giriyor o bombalar içeriye. Nasıl geldi bunlar. Nasıl göz yumdunuz bunlara. O körpecik asker ve polisleri nasıl sürüyorsunuz oralara. Kendi oğullarının çoğu bedelli askerlik yaptı, olan Anadolu`nun gariban ve yoksul aile çocuklarına oldu. İktidarın, MİT müsteşarının ağır bir sorumluluğu vardır böyle bir tabloda. Bunların derhal istifa etmeleri gerekir. Elbette siyasal sorumluluk başbakana kadar uzanıyor"

"İLK DEFA BİR OLAYDA BOĞALAR VE İNSANLAR BİRLEŞTİ"
Levent Gök, Artvin Cerattepe`de madene karşı direnişin haklı olduğunu ve 20 bin kişinin ayaklandığını bildirdi. CHP`li Gök, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Boğalar dahi ayakta Artvin`de. Boğalar dahi bu duruma dayanamadılar. İnsanlarla boğalar birleşti ilk defa bir olayda iktidara karşı. Yolsuzlukta üç ayak vardır. İş adamı, siyasetçi ve bürokrat. Bu rant kimle paylaşılacaktır. Kimler zengin olacaktır"

"TÜRKİYE CENEVRE KONFERANSINI DOLDURUŞA GELMEDEN DESTEKLEMELİ"
Cenevre görüşmelerinin başarıya ulaşmasını ümit ettiklerini kaydeden Gök, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Umut ediyoruz ki Cenevre görüşmeleri başarıya ulaşır ve Suriye`deki çatışma ortamına son verecek bir ateşkes mutlaka sağlanır. Bu ateşkes ortamında da Suriye`deki siyaset aktörleri, iktidarı muhalefeti hep birlikte demokratik bir Suriye`yi oluşturma yönünde çaba sarf ederler. Türkiye soğukkanlı, serinkanlı ve herhangi bir dolduruşa gelmeden kendi sınırlarımızı koruyan ve Suriye`deki çatışmaların tarafı olmadan Suriye`nin barışını sağlayan bir zeminde Cenevre konferansını ve ateşkes çabalarını da desteklemesi durumdandır. Suriye`nin çökmüş olan Ortadoğu politikasını baştan aşağı tekrar şekillendirmesi gerekmektedir"

 
DHA