Sözcü Plus Giriş

CHP'li Gürer: Aracı sistemi, elma üreticisini mağdur ediyor

CHP'li Gürer: Aracı sistemi, elma üreticisini mağdur ediyor

Güncellenme: 11:59, 28/03/2016
CHP'li Gürer: Aracı sistemi, elma üreticisini mağdur ediyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye'nin elma depolarından biri olan kentteki elma üreticilerinin 'aracılar' nedeniyle zor durumda olduğunu söyledi. Niğde'de üreticinin elmanın kilosunu 50 kuruşa zor sattığını belirten Gürer, "Aracılar nedeniyle elmanın fiyatı marketlerde 4 liraya kadar çıkıyor. Birden çok aracı sistemi tarım ürünlerinde üreticimizi ve tüketicimizi mağdur ediyor" dedi.
Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elma üretiminde Türkiye'nin 3'üncü büyük kenti Niğde'de üreticileri ziyaret etti. Onlarla sohbet edip sorunlarını dinleyen Gürer, soğuk hava depoları ile ambarları da gezdi. Niğde'de 228 bin dekar elma bahçesinde elma yetiştirildiğini hatırlatan Gürer, halen depolarda tonlarca elmanın alıcı beklediğini söyledi.
AMBARLARDAKİ ELMA ÇÜRÜDÜ
Niğde'de mevcut soğuk hava depolarının kapasitelerinin yeterli olmaması nedeniyle bazı çiftçilerin elmalarını ambarlarda muhafaza etmeye çalışıyor. Elma üreticisinin zor durumda olduğunu ve hükümetin acilen çara bulması gerektiğini ifade eden Gürer, şunları söyledi:
"Bu yıl ilimizdeki elma, pazara sunulamadı. Ne yazık ki şu an depolarda 120 bin ton elma tüccar bekliyor. Elma ilimizde iki türde depolanıyor. Birincisi atadan kalma kara ambarlarda ikincisi ise, soğuk hava depolarında. Şimdi o atadan kalma kara ambarlardaki elmalar çürüdü, ama soğuk hava depolarındaki elmalarımız pazara sunulacak durumda, tüccar bulunursa. Elma üretiminin maliyeti yaklaşık 60-70 kuruşu buluyor. Soğuk hava depolarına konulan elmaların maliyeti yaklaşık 1 liraya kadar buluyor. Vatandaşımız soğuk hava deposuna koyduğu ve 1 liraya maliyet ettiği elmayı 50 kuruşa satamıyor."
Üreticilerin elmanın kilosunu 50 kuruşa zor sattığını ancak, bu fiyatın marketlerde yerini alana kadar çok arttığını ifaden eden Ömer Fethi Gürer, şöyle dedi:
"Üreticimiz ilimizde tüccarlara elmayı 50 kuruşa satamazken aracılar nedeniyle büyük illerde bu elmanın marketlerde satış fiyatı 4 lirayı buluyor. Üretici para kazanamıyor, tüketici de pahalı alıyor. Burada bir sorun var. Bu sorunu da çözmek için Tarım Bakanlığı'nın oluşturacağı sistemle aracı sistemini en aşağıya düşürülmesidir. Birden çok aracı sistemi tarım ürünlerinde üreticimizi ve tüketicimizi mağdur ediyor."
Elma ağacı sayısı bakımından Niğde'nin Türkiye'de birinci olduğunu, kentte her yıl elma üretiminin artığını ifade eden Gürer, üreticilerin sıkıntılarının çözümü için tarım politikasının yeniden planlanması gerektiğini söyledi.
400 TON ELMA ALICI BEKLİYOR
Elma üreticilerinden Kemal Çetin de zor durumda olduklarını belirterek, "Ben en son Ceyhan'a 5 bin 500 ton elma gönderdim ve kilo fiyatı 40 kuruştan sattım. Bize elmanın maliyeti 60 kuruş ama sattığım fiyat 40 kuruş. Şuanda soğuk hava deposunda 400 ton elmam var. Tüccar bulamadığımız için bende meyve suyu fabrikasını aradım kamyon üzeri kilosunu 20 kuruşa satacağız olmazsa. Şuanda elmanın bize maliyeti 60 kuruştur" diye konuştu.

DHA