CHP’li İnce: 15 Temmuz Erdoğan’ın ve AKP’nin eseri

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, AKP'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulundu, "15 Temmuz, Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP'nin eseridir" dedi.

CHP’li İnce: 15 Temmuz Erdoğan’ın ve AKP’nin eseri

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in hayatını kaybeden kayınvalidesi Cevriye Keskin'in cenaze törenine katılmak için Trabzon'a gelen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, partisinin il başkanlığı binasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin  eseri olduğunu savunan İnce, “Binali Yıldırım inciler diziyor ’15 Temmuz başkanlığın kapısını açtı’ diyor. 15 Temmuz'dan sonra da Tayyip Erdoğan hatırlayalım, ‘Allah'ın lütfu' demişti. Siz beraber mi planladınız bunu Bunu sormayacak mıyız şimdi Memnunsunuz demek ki bu işten. ‘Parmağınız var mı bu işte’ diye sorarım o zaman. Bu nasıl bir açıklamadır Bize bu soruyu sordurmaya mecbur bırakmayın. 15 Temmuz Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP'nin eseridir” dedi.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN NİYE YARGILANMIYOR

Darbe sonrası FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturmalara değinen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da yargılanması gerektiğini ileri süren Muharrem İnce konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her şey Adli Tıp ve TUBİTAK ile başladı. 2002'de iktidar oldular, Adli Tıp ve TÜBİTAK'ı cemaate teslim ettiler. Sonra özel yetkili mahkemeleri kurdular, gizli tanık yasasını çıkardılar. Genelkurmay Başkanı’nı sanık, Şemdin Sakık'ı tanık yaptılar. Bunlara arsa verdiler, rant sağladılar, üniversite kurdurdular, parsel parsel Ankara'yı sattılar. Tüm bunları hazırladılar. Recep Tayyip Erdoğan Ergenekon ve Balyoz için, ‘Ben bu davanın savcısıyım' dedi mi Dedi. Zekariye Öz'e zırhlı araç verdi mi Verdi. O zaman Bank Asya'da 20 lira parası olan yargılanıyor da Recep Tayyip Erdoğan niye yargılanmıyor ‘Fetullah Gülen bilge bir kişidir' diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ niye yargılanmıyor AKP’liler en başta yargılanmalıdır.”

BEN DE ‘RABBİM SENİ AFFETMESİN’ DİYE DUA EDİYORUM

Başbakan Binali Yıldırım'a yönelik eleştirilerde bulunarak konuşmasını sürdüren İnce, “Başbakan Binali Yıldırım cemaatin kendi dönemlerinde kurulmadığını ve palazlanmadığını söylüyor. O zaman yandaş gazeteler neden, ‘Cemaati 2 kat büyüttük' diye başlık attı. Madem sizin döneminizde palazlanmadılar neden özür diliyorsunuz Neden, ‘Rabbim beni affetsin' diyorsunuz. Bu milleti salak mı zannediyorsun Ben de her gün, ‘Rabbim seni affetmesin' diye dua ediyorum. Böyle bir mantıkla Türkiye'yi yönetemez bunlar” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN BAŞI 3 TERÖR ÖRGÜTÜYLE BELADA

Türkiye'nin 3 terör örgütüyle başının belada olduğunu kaydeden İnce şöyle devam etti:

“Bank Asya'nın açılış kurdelesini Tayyip Erdoğan kesti. Hepsi oradaydı. Şimdi Bank Asya'da parası olanların ilişiğini kesiyorsun. Önceden kurdele kesiyordun, şimdi Bank Asya'da parası olanların devletle ilişiğini kesiyorsun. Türkiye'nin başı 3 terör örgütüyle belada. Bunlar PKK, İŞİD ve FETÖ. FETÖ bunlarla ruh ikizidir, ayrılmazlar. Beraber yürüdüler bu yollarda, beraber yürüttüler bu yollarda. PKK'nın ‘açılım’ adı altında neler yaptıklarını biliyorsunuz. Oslo'da gittiler pazarlık yaptılar. ‘Baldıran zehri içeceğiz biz' dediler. Sen baldıran zehri içeceğiz derken fakir fukaranın çocukları şahadet şerbetini içiyordu.”

17-25 ARALIK DARBE DEĞİLDİR, KARDEŞLERİN KAVGASIDIR

Türkiye'de 17-25 Aralık'ta yaşananları kardeş kavgası olarak nitelendiren İnce, “Türkiye açıkça soyuluyor. Kim tarafından soyuluyor FETÖ VE AKP işbirliği tarafından soyuldu 15 senedir. Bunlar bir birinin ruh ikizidir. Aynı kaynaktan beslendiler yıllarca. Benzerlikleri o kadar çok ki. Mesela ikisi de emek hırsızı. İkisi de laiklik, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı. Ortak bunlar. 17-25 Aralık darbe değildir, kardeşlerin kavgasıdır. Kardeşler kavga etti. Yani FETÖ yıllarca Türkiye'ye ihanet etti, AKP buna yandaşlık yaptı. Ne zaman ki kendine ihanet etti, o zaman ‘tu kaka' dediler” diyerek açıklamasını noktaladı. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...