CHP`li kadınlardan `tecavüz` protestosu

CHP`li kadınlardan `tecavüz` protestosu

CHP`li kadınlardan `tecavüz` protestosu

Uzay KESMEN İSTANBUL,(DHA)- KADIKÖY Kozyatağı`nda toplanan CHP Ataşehir Kadın Kolları ve İlçe Örgütü üyeleri, 19 yaşındaki genç bir kızın geçtiğimiz hafta Cumartesi gecesi saat 03.00`te Kadıköy Bostancı`da tecavüze uğraması olayını protesto etti.

Saat 03.00`te ellerinde “Kadına değil şiddete el kaldır", “Saat 3 insanlık" ve Kadınlar erkeklerin namusu değildir" yazılı pankart ve döviz taşıyan çok sayıda kadın, “Kadınım, özgürüm, anayım" ve “kadına uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attı. Kadınların yanı sıra erkeklerin de katıldığı protestoya, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Onursal Adıgüzel ,CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve CHP Ataşehir Gençlik Kolları Başkanı Cenk Emlik de katılarak destek verdi.

“SORUN GECE SOKAKTA OLAN KIZ DEĞİL, KARANLIĞA TESLİM OLMUŞ BEYİNLERİMİZDİR"

Grup adına basın açıklamasını yapan CHP Ataşehir Kadın kolları Başkanı Nihan Erol, günümüzde toplumu muhafazakarlaştırma uygulamalarının kadın kimliği ve rolleri üzerinden uygulandığını belirterek, “Bunun en son örneği Bağdat Caddesi`nde evine gitmek isteyen ve tecavüze uğrayan kızımız olmuştur. Bilmeliyiz ki sorun gece 03.00`te sokakta olan kız değil, karanlığa teslim olmuş beyinlerimizdir. Türkiye`de cinsiyet eşitliğinde 142 ülke içinde 125. Sıradayız. AK Parti`nin iktidarda olduğu son 13 yıl içinde yüzlerce kadın katledildi ve ne acıdır ki, ülkemizde yaşayan her iki kadından biri fiziksel ve cinsel şiddete maruz bırakılıyor. Herkes bilmelidir ki kadına şiddet acizliktir. Kadına fiziksel, cinsel şiddet ve tacizde bulunanlar kadar, bu duruma sessiz kalanlarda toplum vicdanında hesap verecektir. Biz kadınlar erkek faşizmine inat cinsiyet eşitliği için, bedeni parçalanarak katledilen Münevver Karabulut için, Özgecan ve nice sümen altı edilen katledilen, tecavüze uğrayan, tercihlerinden dolayı ötekileştirilen ve ikinci sınıf muamele edilen kadınlar için kadına yönelik şiddetle mücadeleye devam etmek zorundayız ve devam edeceğiz. “ şeklinde konuştu.

“HER ZAMAN MEYDANLARDA OLACAĞIZ”

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...