Sözcü Plus Giriş

CHP'li Koç: Her türlü vesayetten arınmış Anayasa istiyoruz

CHP'li Koç: Her türlü vesayetten arınmış Anayasa istiyoruz

Güncellenme: 18:18, 31/03/2016
CHP'li Koç: Her türlü vesayetten arınmış Anayasa istiyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, "Demokrat, özgürlükçü, parlamenter demokratik sistemi güçlendiren, yargının bağımsızlığını garanti altına alan, güçler ayrılığı ilkesini kurumsallaştıran, her türlü vesayetten arındırılmış bir Anayasa istiyoruz" dedi.
Haluk Koç, İzmir eski Milletvekili Kemal Anadol'un annesi Emine Güven'in cenaze namazına katılmak için geldiği Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde çaybahçesinde vatandaşlarla sohbet etti. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Koç, CHP olarak demokratik, özgürlükçü, parlamenter sistemi güçlendiren Anayasa için çalıştıklarını söyleyen Koç, şöyle konuştu:
"Böyle bir taslağımız var zaten. Bu çerçeve içerisinde arkadaşlarımız yeniden bir rötuş yapacak. CHP'nin ilkesi çok açık. Karşımızda karagöz-hacivat oynayan bir iktidar var. Nedir o? Çağdaş, özgürlükçü, her türlü vesayetten arınmış Anayasa yapma sözüyle yola çıkıyorlar. Ama amaç bu değil. Amaç parlamenter sistemi yok edip Başkanlık sistemini Anayasa'ya yerleştirmek. Bu amaçla herkesi bu işi okuyamaz halde zannedip, bu işi görmez halde zannedip milleti kandıracaklarını zannediyorlar. Şimdi boş yere konuşuyorlar, suçlu arıyorlar. CHP'ye yönelik bir takım yakıştırmalar. CHP, Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü, birlikte yaşama iradesini sonuna kadar savunan kurucu güç olduğu kadar bundan sonra AKP'den kurtuluştaki güç de olacaktır."
Koç, "Demokrat, özgürlükçü, parlamenter demokratik sistemi güçlendiren, yargının bağımsızlığını garanti altına alan, güçler ayrılığı ilkesini kurumsallaştıran, her türlü vesayetten arındırılmış, kurum vesayetinden olduğu gibi yetersiz kişi vesayetlerinden de arınmış güçlü, sivil, demokratik, özgürlükçü bir Anayasa istiyoruz" dedi.

DHA