CHP’li Murat Emir: Gar değil yandaşa ganimet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim’de açılışını yaptığı Ankara Hızlı Tren Garı’nın altından da rant çıktı.

CHP’li Murat Emir: Gar değil yandaşa ganimet

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, maliyet hesabı 235 milyon dolar olan Gar' için “Devlet, yolcu garantisi adı altında yüklenici şirkete para ödeyecek, şirket de bu parayla kullandığı krediyi kapatacak. Yüklenici şirket böylelikle tüm yatırım maliyetini idareden almış olacak” dedi.

CHP'li Emir yaptığı açıklamada, özelleştirmelerle Cumhuriyet'in kamu varlıklarını bir bir hazat-mezat satıldığını, diğer yandan da yap-işlet-devret modeliyle kamunun ve halkın borç yükü altına sokulduğunu kaydetti.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı açılışında konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı açılışında konuştu

Emir, dün açılışı yapılan Ankara Hızlı Tren Garı ile ilgili “AKP'nin ‘yandaş işadamlarını palazlandırırken, halkı daha da kamburlaştıracak” dedi. Emir şunları kaydetti:

TARİHE GEÇTİ

Ankara Hızlı Tren Garı, ‘yandaş işadamlarının bugüne kadar yaptığı en karlı işlerden biri olarak da tarihe geçti. Yap-işlet-devret modelinde bir nebze de olsa risk alan ‘yandaş işadamları', bu projeyi, sıfır riskle yaptı

SANAL OLARAK 235 MİLYON DOLAR

Yap-işlet-devret modeli, tüm inşaat maliyetinin yükleniciler tarafından karşılanması, buna karşılık idare tarafından belirli bir süreyle yüklenici firmalara gelir tahsis edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Oysa bu ihalede inşaat maliyeti sanal olarak 235 milyon dolar kabul ediltir. Sözleşme uyarınca yüklenici şirkete, idare tarafından işletme süresi içinde artırımlı olarak toplam 159 milyon dolar ödeme yapılması öngörüldü.

DEVLET KREDİYİ ÖDEYECEK

Devlet, işletmeden elde edilecek tahsisli gelirlerin dışında doğrudan para ödemeyi kabul etmiştir. Yüklenici şirket, 28 Mart 2014 tarihli bir kredi sözleşmesi imzalayarak yatırım için özel bir bankadan 160 milyon dolar kredi temin etti. Kredinin geri ödemesi, ilk kullandırım tarihinden sonraki 42. aydan başlayarak artan taksitler şeklinde düzenlendi. Bunun anlamı; idare, yolcu garantisi adı altında yüklenici şirkete para ödeyecek, şirket de bu parayla kullandığı krediyi kapatacak. Yüklenici şirket böylelikle tüm yatırım maliyetini idareden almış olacak.

FİRMA MİLYARLARCA DOLAR KAZANACAK

AVM olarak inşa edilen tesiste, yaklaşık 30 bin metre kare ticari alan kiraya verilecek. 1400-3000 arası araç kapasitesine sahip otoparkı, 5 yıldızlı oteli ve sosyal donatı alanları düşünüldüğünde görevli firma, 20 yıllık işletme süresince sıfır maliyetle milyarlarca dolarlık bir gelire de garantilemiş durumda. Oysa, inşaatı 150-160 milyon dolar gibi bir maliyet olan Ankara Hızlı Tren Garı, Hazine ve gar gelirlerinin garantisi ile yapılıp kamu işletmesi olarak işletilseydi, bu milyarlarca dolarlık gelir kamuya kalacaktı. Bu haliyle Ankara Hızlı Tren Garı'nın akıllarda hızla uyandırdığı düşünce, ne yazık ki, “'Gar' değil mübarek, ‘yandaş'a ganimet”tir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...