CHP'li Tanrıkulu: Kaos, çatışma, ölüm ile Türkiye'yi bir yere başkanlığa taşımak istemektedir

CHP'li Tanrıkulu: Kaos, çatışma, ölüm ile Türkiye'yi bir yere başkanlığa taşımak istemektedir

CHP'li Tanrıkulu: Kaos, çatışma, ölüm ile Türkiye'yi bir yere başkanlığa taşımak istemektedir

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili maddenin TBMM 'de kabul edilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak, "Milletvekillerinin Parlamento'da suç makinası olarak gösterilmesini, Parlamento'nun itibarsız hale getirilmesini kabul etmiyoruz. Bugün Türkiye'de terörün, şiddetin, ölümlerin sorumlusu Erdoğan ve bu hükümettir. Kaos, çatışma, ölüm ile Türkiye'yi bir yere başkanlığa taşımak istemektedir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili maddenin TBMM 'de kabul edilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Tanrıkulu, yaptığı başvurunun bireysel başvuru değil, Anayasanın 85. maddesi kapsamındaki itiraz hakkı olduğunu söyledi. Kararın olumsuz çıkması halinde bireysel başvuru yapacağını da belirtti. Tanrıkulu başvurusuna ilişkin, "Umarım AYM, Parlamento'nun hukuka, Anayasaya, evrensel hukuk kurallarına aykırı bu düzenlemeyi inceler ve Türkiye'yi bir siyasi krizden yargı yolu ile çıkarır. Parlamento bugüne kadar Anayasayı değiştirerek bu şekilde bir dokunulmazlık kaldırma yoluna gitmemişti dolayısıyla Parlamento'da, AYM'de bunun emsali var. Herhalde AYM 15 gün içinde bu konu ile ilgili bir karar verecektir" diye konuştu.

"MİLLETVEKİLLERİNİN PARLAMENTO'DA SUÇ MAKİNASI OLARAK GÖSTERİLMESİNİ, KABUL ETMİYORUZ"

HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarına ilişkin bir soru üzerine Tanrıkulu şu yanıtı verdi: "Ölen bütün şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bir daha çatışmaların, şehitlerin olmadığı bir Türkiye özlemi ile siyaset yapıyoruz. Milletvekillerinin Parlamento'da suç makinası olarak gösterilmesini, Parlamento'nun itibarsız hale getirilmesini kabul etmiyoruz. O olay ile dokunulmazlığın bu şekilde anayasaya aykırı şekilde kaldırılmasının bir birine karıştırılmaması gerekir. Parlamento'da bulunan bütün milletvekilleri şehitlerin olmasına, şiddet karşıdır.

KAOS, ÇATIŞMA, ÖLÜM İLE TÜRKİYE'Yİ BİR YERE BAŞKANLIĞA TAŞIMAK İSTEMEKTEDİR

Dokunulmazlığın kaldırılmasının bir usulü vardır. Anayasadaki güvenceler vardır. Parlamento, Erdoğan'ın talimatı ile AKP'nin çoğunluğu ile güvenceleri bir kenara bırakarak kaldırma kararı vermiştir. Bu anayasaya aykırıdır. Karma komisyonda dokunulmazlığın kaldırılması mümkündür. Bugün Türkiye'de terörün, şiddetin, ölümlerin sorumlusu Erdoğan ve bu hükümettir. Kaos, çatışma, ölüm ile Türkiye'yi bir yere başkanlığa taşımak istemektedir."

"DEMİRDEN KORKAN TRENE BİNMEZ"

"Bir teröristin cenazesine katıldığı gerekçesi ile dokunulmazlığının kaldırılmasından çekindiği" iddialarının sorulması üzerine Tanrıkulu, "Ben baro başkanlığı yaptım. Demirden korkan trene binmez. Baro başkanıyken de avukatken de çok yargılandım. Biz yargı yerlerini kendi mecramız olarak görürüz. Korkamadan da geliriz. Mesele korku değil mesele, bu Cumhuriyet'in hukuk devleti olup olmadığıdır. Mesele budur" dedi.

 

 

 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...