Sözcü Plus Giriş

CHP’li Umut Oran davayı kazandı

CHP’li Umut Oran, kendisine yönelik olarak FETÖ’nün sosyal medya ayağı Fuat Avni ile yazıştığı suçlamalarını gündeme getiren yandaş medyadan toplam 12 bin lira manevi tazminat kazandı. Akşam gazetesi ve Güneş gazetesi hakkında yalan haberler yaptığı Oran’a 6’şar bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

Sözcü Ankara
Güncellenme: 12:05, 19/11/2016
CHP’li Umut Oran davayı kazandı

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP'li Oran, 7 Haziran seçimleri öncesinde partide önseçim hazırlıklarının yapıldığı dönemde kendisine yönelik olarak günlerce süren sistematik iftira ve kumpas haberleri nedeniyle Güneş gazetesinden 6 bin TL manevi tazminat kazandı. Oran, aynı yayınlar nedeniyle Akşam gazetesinden de Nisan ayında 6 bin TL tazminat kazanmıştı. Oran, 3 ayrı bilirkişi raporlarıyla yalan olduğu saptanmasına rağmen Güneş gazetesi, bu hayali yazışmaların basın özgürlüğü olduğunu savunarak davanın reddedilmesini istemişti.

TAZMİNAT, ÇYDD VE MEHMETÇİK VAKFI'NA AKTIRILACAK

Oran, kazandığı tazminatları Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını bildirdi. Akşam ve Güneş'in yalan haberlerinin verilen tazminat kararlarıyla da kanıtlanmasına karşın yöneticileri aleyhine açılan ceza davasının bu hafta da karara bağlanmayarak 17 Ocak'a ertelendiğini, mağduriyetinin 2. yılına yaklaştığını belirten Oran şöyle konuştu:

DİYOJEN'E DÖNDÜM FENERLE ADALET ARIYORUM

Diyojen'e döndüm elimde fenerle gündüz vakti adalet arıyorum. Hukukta en temel kuraldır iddia sahibi iddiasını kanıtlamakla sorumludur. Ama her şeyleri yalan neyi kanıtlayacaklar. Tamam gazeteci haber kaynağını açıklamak zorunda değil. Ama bu kumpas bu büyük yalan sıradan bir haber değil, bu iğrenç yazının bir ucu ana muhalefet partisine bir ucu FETÖ çetesine bir ucu da Cumhurbaşkanlığına uzanmaktadır. Hiç utanmadan sıkılmadan suikast senaryolarına kadar varacak ileri derecede, alçakça iftiralar atıp beni hedef gösterdiler. Yalan ve kumpası iki hafta içerisinde çökertmiştim. Mağdur olan benim, yazılanların yalan, saçma ve kurgu olduğunu 3 ayrı bilirkişi raporuyla da kanıtladık ve artık suçluların cezalarını çekmesini istiyoruz.

SANCAK GRUBU CHP'YE 47 BİN LİRA ÖDEMEYE MAHKUM OLDU

Sancak'ın sahibi olduğu Akşam ve Güneş gazeteleri sadece Oran'a toplam 12 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. İki gazete CHP tüzel kişiliği ve yöneticilerine karşı da çok sayıda davayı kaybetmiş, toplamda 47 bin lira tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Umut Oran'ın kazandığı 12 bin TL ile birlikte gazetenin CHP'ye yönelik iftira yayınları nedeniyle toplamda 59 bin lira tazminata mahkum edilmiş oldu.