Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ın Ak Saray’daki iftarı ve ABD ziyareti Başbakan’a soruldu

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda AKP milletvekillerine verdiği iftar yemeğini ve boksör Muhammed Ali'nin cenazesi için ABD'ye yaptığı ziyareti Meclis gündemine taşıdı.

Güncellenme: 13:07, 18/06/2016
Erdoğan’ın Ak Saray’daki iftarı ve ABD ziyareti Başbakan’a soruldu

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Cumhurbaşkanının ailesi ve beraberindeki heyetin ABD ziyareti için ulaşım, konaklama ve diğer masrafları ne kadardır? Bu masraf kim tarafından karşılanmıştır? Basında iftar yemeğinin sadece AKP milletvekillerine verildiği şeklindeki haberler doğru mudur? Cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi karşılanmıştır?” diye sordu.
erdoğan-abd

CHP’li Çakırözer, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verdiği iftar yemeği ve Muhammed Ali’nin cenazesi için ABD’ye yaptığı ziyaretle ilgili şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 08.06.2016 tarihinde boksör Muhammed Ali’nin cenazesine katılmak için aile bireyleri, bakanlar, bürokratlar ve gazeteciler ile birlikte ABD’ye gitmiştir. Erdoğan ayrıca 13.06.2016 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi mensubu milletvekillerine Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir iftar yemeği vermiştir. Cumhurbaşkanı’nın her iki tasarrufu konusunda basında bu gezinin ve iftar yemeğinin masraflarının devlet bütçesinden karşılandığına dair haberler yayınlanmıştır.”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Meclis’e sunduğu önergesinde yer alan sorular, şöyle:

* Cumhurbaşkanı’nın ABD’ye yaptığı gezi devlet temsili içeren resmi bir ziyaret midir yoksa kişisel tercihle karar verilmiş özel bir ziyaret midir?,

* Eğer devlet temsili söz konusuysa Cumhurbaşkanının torununun heyette olması devlet geleneklerine uygun mudur?,

* Eğer özel bir ziyaret ise, Cumhurbaşkanlığı uçağının resmi olmayan kişisel veya özel ziyaretlerde kullanılması mümkün müdür?

* Muhammed Ali’nin cenazesine Türkiye’den giden heyetin masraflarının 2 milyon lirayı aştığı yönünde haberler basında yer almıştır. Cumhurbaşkanının ailesi ve beraberindeki heyetin ABD ziyareti için ulaşım, konaklama ve diğer masrafları ne kadardır?

* Bu masraf kim tarafından karşılanmıştır?

*Gezi resmi bir ziyaret değil ise bu ziyaretin masrafları Cumhurbaşkanının şahsı tarafından karşılanacak mıdır?
* Eğer gezi devlet temsilini kapsayan bir resmi ziyaret ise, Cumhurbaşkanı neden asıl cenaze töreninin yapılacağı günü beklemeden ABD’den ayrılmıştır?
* Gezinin hazırlıkları Dışişleri Bakanlığı tarafından mı yapılmıştır? Yoksa Cumhurbaşkanlığı ya da kişisel bağlantılarla mı program yapılmıştır?
* Eğer gezi Cumhurbaşkanlığı bütçesinden karşılanmışsa, vatandaşların vergileriyle toplanan bütçeden yapılan bu masrafa karşın, Cumhurbaşkanı’nın kutsal Kabe örtüsünü sunmak için dahi tabuta yaklaştırılmaması, Diyanet İşleri Başkanı’nın tabutun başında Kuran-ı Kerim okumasına izin verilmemesi gibi sadece Cumhurbaşkanını değil ülkemizi ve İslam alemini de son derece inciten uygunsuz protokolün sorumlusu kim ya da kimlerdir?
* Bu onur kırıcı ‘diplomatik fiyaskonun’ bedelini sorumluları yerine vergi veren tüm yurttaşlar mı ödeyecektir?
* Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde Erdoğan’ın Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayında 13 Haziran akşamı programı ‘Milletvekillerine iftar’ olarak duyurulmuştur. Sözü edilen program hakkında Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerden hangilerine davet gitmiştir?
* Basında iftar yemeğinin sadece AKP milletvekillerine verildiği şeklindeki haberler doğru mudur?
* Söz konusu iftar yemeğine ne kadar masraf yapılmıştır? Bu yemek resmi bir program mıdır? Cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi karşılanmıştır? Yoksa Cumhurbaşkanı’nın kişisel bir programı mıdır?
* Eğer resmi bir davet söz konusuysa 79 milyon yurttaşımızın vergilerinden oluşan devlet bütçesinden AKP’nin milletvekillerine yemek verilmesi etik ve doğru bir yaklaşım mıdır?
* Eğer özel bir program ise daha önce 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in döneminde bazı durumlarda karşılaştığımız gibi Cumhurbaşkanı’nın kendisi tarafından masraflarının karşılanması gerekmez mi?

DHA

Yayınlanma Tarihi:12:21,