Cizre ve Silopi`de 80 bin öğrenci karne alamadı

Okullarda bugün karne heyecanı vardı. Karnelerini alamayan Cizre ve Silopi'deki 80 bin öğrenci ise bu heyecanı yaşayamadı.

Cizre ve Silopi`de 80 bin öğrenci karne alamadı

Şırnak’ın sokağa çıkma yasağı kaldırılan Silopi ile yasağın sürdüğü Cizre İlçesi`nde bugün yaklaşık 80 bin öğrenci karnelerini alamadı. Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, öğrencilere Midyat ve Batman`da telefi eğitimleri uygulanacağını söyledi.

Silopi`de 68 okulda eğitim alan 39 bin 128 öğrenciyle sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre İlçesi’ndeki 104 okulda toplam 41 bin 127 öğrenciye bugün karne verilemedi. FOTO:DHA

Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde 14 Aralık günü hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için düzenlenecek operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Silopi’de yasak kararı 19 Ocak günü saat 05.00 ile akşam saat 18.00 arasında kaldırıldı. Cizre ve Silopi`de öğretmenlere 14 Aralık günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla SMS gönderilerek, hizmet içi eğitim tutuldukları belirtilerek, eğitimleri memleketlerinde alabilecekleri bildirilmişti. Bunun üzerine iki ilçede görev yapan öğretmenlerin büyük bölümü ilçeleri terk ederek, memleketlerine gitmiş ve okullar da tatil edilmişti.

Silopi`de 68 okulda eğitim alan 39 bin 128 öğrenciye bugün karne verilemedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ikinci dönem öğrencilerin eğitimlerini devam edeceğini belirtti. Silopi İlçesi`nde sokağa çıkma yasağı nedeniyle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı`na (YGS) başvuramadıklarını söyleyen çok sayıda öğrenci sürenin uzatılmasını istedi. Öğrenciler, “Sokağa çıkma yasağı nedeniyle evden çıkamıyorduk. Yasağın kalkmasının ardından, yıkılan, hasar gören evlerimize daldık. YGS kaydının bittiğini öğrendik. Bunun uzatılması lazım. Mağdur olduk. Kayıt süresini uzatsınlar” dedi. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre İlçesi`nde ise 104 okulda toplam 41 bin 127 öğrenci karnelerini alamadı.

İDİL’DE KARNELER DAĞITILDI

Şırnak’ın İdil ilçesinde dün sokağa çıkma yasağı uygulanacak söylentileri üzerine bazı vatandaşların ilçeyi terk etmesinin ardından bugün okullarda öğrencilere karneleri dağıtıldı. Geçen hafta içinde bazı okullara PKK`lıların yaptığı saldırılar nedeniyle öğrencilerin büyük bölümü bu okullara gitmedi. Bugün yaklaşık 10 bin öğrencinin dağıtılan karnelerinin bir bölümünü velileri alırken, bazı öğrenciler de okullara giderek karnelerini kendileri aldı.
Yaşanan olaylar nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı İdil`de eğitim alan öğrencilere telafi eğitimi verileceğini açıkladı. Bunun üzerine Mardin`in Midyat İlçesi`nde verilecek olan telafi eğitimi Pazartesi günü başlayacak. Eğitim 10 gün sürecek ve gündüz 8 saat, akşam 3 saat etüt şeklinde verilecek. Midyat`a giden öğrenciler ilçede bulunan yurtlarda misafir edilecek. İdil`den eğitim için farklı branşlarda 30 öğretmen görevlendirildi. Telafi eğitimi görecek olan 12`nci sınıf öğrencilerine YGS`ye hazırlık, 8`inci sınıf öğrencilerine TEOG sınavına hazırlık için eğitim verilecek ve eğitime ilçe merkezinden 500 öğrenci katılacak.

“MİDYAT VE BATMAN’DA TELAFİ EĞİTİM GÖRECEKLER”

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, kent merkezindeki TOKİ İlkokulu`nda katıldığı karne töreninde Silopi ve İdil ilçelerindeki öğrencilerin durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Silopi ve İdil ilçelerinde bulunan öğrencilerin telafi eğitimi için Batman ve Midyat`a gönderileceğini, Cizre`de devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle öğrencilerin karne almadığını ve yasak kalkar kalkmaz öğrencilerin telafi eğimine tabi tutulacağını söyledi. Yılmaz, “Şırnak ilimizde de öğrencilerimizle karne heyecanını birlikte yaşadık. Başarılı öğrencilerimize türlü hediyeler verdik. Heyecanlarını paylaştık. Başarılı öğrencilerimiz de var. Şırnak denildiği zaman hep belki akademik olarak başarısız bir il gibi görünüyor olabilir ama TEOG sınavı da bize gösterdi tüm olumsuzluklara rağmen birçok öğrencimiz çok da güzel sonuçlar aldı. İnşallah bunu en kısa zamanda netleştiği zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Şırnak`ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sıkıntılar yaşandığını ifade eden Yılmaz, “Eğitim öğretime ara vermek zorunda kaldık. İnşallah bu sömestir tatilinde boş geçirmeyeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığımızın desteği ve girişimleriyle artı biz Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Cizre ve Silopi, İdil merkezdeki öğrencilerimizin 8`inci sınıf ve 12`nci sınıf öğrencilerimizi yoğunlaştırılmış program ile telafi eğitimlerimizi sunacağız. Bu eğitimlerimiz yarın başlıyor. Hem öğrencilerimize maddi bilginin, yanında artı çocuklarımızın bir moral motivasyonu içinde İdil ilçemizi Midyat`ta misafir edeceğiz. Cizre ve Silopi`deki öğrencilerimizi Batman`da çok güzel pansiyonlu okullarımız var. Taşınması, konaklaması tamamı biz Milli Eğitim olarak karşılayacağız ve bu çocuklarımıza 8`inci ve 12`nci sınıftaki çocuklarımıza yoğunlaştırılmış bir telafi eğitimi uygulayacağız. İnşallah bu telafi eğitimden sonra öğrencilerimizin eksik kaldığı konularının büyük bir kısmını tamamlamış olacağız. İnşallah İkinci dönemden sonra telafi eğitimlerimiz devam edecek artı ara sınıftaki öğrencilerimizi de dönem içerisine yayarak müfredata verilmesi gereken tüm konulara işleyeceğiz ve çocuklarımızın mağduriyetini bu şekilde gidermiş olacağız” dedi.

“TELAFİ EĞİTİMİNE BAŞVURAN ÇOK BÜYÜK BİR SAYI VAR”

Şırnak merkezde karne almayan öğrencinin bulunmadığını belirten Yılmaz, “Şırnak`ta karnesini almayan öğrencimiz yok. Biz Cizre ilçemizde sokağa çıkma yasağı devam ettiğinden dolayı öğrencilerimize karne veremedik ama diğer öğrencilerimizin tümü karnelerini aldılar. İnşallah tüm olumsuzluklara rağmen biz Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleriyle Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da kamu hizmetinin devamının esas olduğuna inanarak eğitim-öğretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. İlimizde bazen bu terör olaylarından dolayı eğitim-öğretim bazen sekteye uğruyor ama biz boş durmuyoruz. İnşallah dediğim gibi yarından itibaren telafi eğitimlerimize başlayacağız. Sömestr tatilinden sonra da telafi eğitimlerimiz devam edecektir” dedi. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...