Cizre’de çatışmaların arasında kalan aile Batman’a geldi

Güneydoğu'daki çatışmalardan kaçan aileler hayata tutunmaya çalışıyor.

Cizre’de çatışmaların arasında kalan aile Batman’a geldi

Şırnak, Diyarbakır, Hakkari gibi illerde PKK’nın yuvalandığı bölgelerde terörle mücadele operasyonları sürüyor. İki aya yaklaşan operasyonlarda yüzlerce PKK’lı öldürülürken onlarca asker ve polis de şehit oldu. Operasyonlar sırasında on binlerce insan da yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. O ailelerden sadece birisi olan Özdek ailesi mensupları da  doğup büyüdükleri Cizre’deki çatışmalar yüzünden ev ve işyeri kullanılamaz hale gelince Batman’ın Gercüş ilçesine göç ettiler. Ancak acı kader ailenin yakasını burada da bırakmadı. 8 kişilik Özdek ailesi zorlu kış şartlarında “yeni evlerinde” hayata tutunmaya çalışıyor…

FOTO:DHA- Cizre’deki operasyonlar sürüyor…

Yaklaşık 1 buçuk aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre'nin Cudi Mahallesinde yaşanan çatışmalarda 14 gün boyunca evlerinde mahsur kalan Özdek ailesi çareyi ilçeyi terk etmekte buldu. İlçede ikamet eden Şehmuz Özdek, yaşanan olaylarda evini ve işlettiği bakkal dükkanın yıkıldığını bundan dolayı çaresiz kaldığını anlattı. Yoğun çatışmalardan dolayı evini terk etmek zorunda kaldığını belirten Özdek, akrabalarının da ilçeyi terk ettiğini belirtti.

BİR HAYIRSEVER KUCAK AÇTI

3 gün önce Cizre'den 6 çocuğunu ve eşini alarak Batman’ın Gercüş İlçesine gelen Özdek'e bir hayırsever vatandaş ev tahsis etti. Pınarbaşı Mahallesine yerleşen Özdek ailesi, zor durumda olduklarını dile getirerek, yetkililerden yardım istedi. Şehmuz Özdek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cizre'de 14 gün boyunca mahsur kaldığını belirterek, çatışmaların yoğun olduğunu söyledi.

“ÇOCUKLARIMI GÜÇLÜKLE KAÇIRARAK GETİRDİK”

Çocuklarını güçlükle alıp kaçtığını belirten Özdek, şöyle devam etti: “Cizre’de evimizde 14 gün boyunca mahsur kaldık. Çatışmalar yaşanıyordu, çocuklarımızı güçlükle kaçırarak getirdik. Her şeyimizi geride bırakmak zorunda kaldık. Sokaklarda üşüyoruz, hiçbir şeyimiz yok. 3 çocuğum okuyordu ancak okullarından uzak kalmak zorunda kaldılar. Buraya geldik Allah razı olsun komşular, insanlar bize yardımcı oluyorlar. Çok perişan bir durumdayız, hiçbir şeyimiz kalmadı. Ne param kaldı, ne de yiyecek bir şeyimiz kaldı. Yardım istiyoruz ki çocuklarımız aç kalmasın.”

FOTO:Cihan – Özdek ailesi, Cizre’deki çatışmaların arasından kaçarak Batman’a geldi.

“ÇOCUĞUMUN MAMASI KALMADI”

Çok zor günler geçirdiğini ifade eden Özdek, “Orada kötü şeyler yaşadık, orada çatışmalar vardı. Çocuğumun maması bile kalmamıştı. Yemeğimiz kalmamıştı. Elektrikler yoktu, sular yoktu, hiçbir şey kalmamıştı. Her şeyimizi kaybettik. Dükkanımızı yakıp, yıktılar, evimizi yıktılar, zor durumda kaldık ve buraya gelmek zorunda kaldık.” diye konuştu.

“AKRABALARIMIZIN HEPSİ FARKLI YERLERE KAÇTI”

Kendisi gibi akrabalarının da ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını vurgulayan Özdek, şunları kaydetti: “Akrabalarımızın hepsi kaçtı, şuan Cizre’de kimse kalmadı. Yolların hepsi kapalıydı, hendekler vardı, mayınlar vardı. Kimse çarşıya çıkamıyordu, kimse sokağa çıkamıyordu. Cizre’de bu barikat ve hendekler kazılırken kimse bu noktaya geleceğini bilemiyordu. Her sokak kapalıydı, her sokakta 6-7 tane hendek vardı. Nasıl korkmayalım, 13-14 gün mahsur kaldık, zorla kaçıp geldik. Cizre’deki sokağa çıkma yasağı bittikten sonra geri döneceğiz, memlekete gideceğiz. Çatışmaların bir an önce bitmesini istiyoruz.”

(Cihan)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...