Sözcü Plus Giriş

‘Çocuk istismarı önergesi’nin iptali için imza kampanyası başlatıldı

Meclis'e getirilmesiyle büyük tepkilere neden olan 'cinsel istismar önergesi'nin iptali için change.org'ta başlatılan imza kampanyasına rekor katılım yaşanıyor. Kampanyaya katılan kişi sayısı bir günde 710 bini geçti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:33, 19/11/2016
‘Çocuk istismarı önergesi’nin iptali için imza kampanyası başlatıldı

AKP’nin, “cinsel istismar” suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önergeyi Meclis’e sunmasının ardından gerilim tırmanmaya devam ediyor. Siyaset ve sanat dünyasının yanı sıra birçok sivil toplum örgütü de önergeye tepki gösterdi.

change.org’ta başlatılan imza kampanyasına katılan kişi sayısı kısa sürede 710 bini geçti. İmza kampanyasının TBMM’ye teslim edilebilmesi için 1 milyon kişinin katılımı gerekiyor.

İLGİLİ HABERKADEM: Küçük yaşta kız çocuğunun kendi iradesi nasıl tespit edilirKADEM: Küçük yaşta kız çocuğunun kendi iradesi nasıl tespit edilir

NELER DEĞİŞTİ

İmza kampanyasının başarıya ulaştığı olaylardan bazıları;

* 1.224.420 destekçi ile seçimden sonra CHP milletvekili Sayın Aylin Nazlıaka #ÖzgecanYasası tasarısını Meclis’e sundu.

* 95.363 destekçi ile Antalya Phaselis Antik Kenti kurtuldu.

* 366.484 destekçi ile MPS hastası olan küçük kızın Vimizim adlı ilacını devlet ödeme listesine dahil etti.

* 17.776 destekçi Geyikbayırı Kayaları’na verilmiş olan maden arama ruhsatı iptal edildi.

* 3.051 destekçi ile Bandırma’dak sokak hayvanlarının hayatı kurtuldu.

* 276.573 destekçi ile TBMM, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'ni onayladı.

* 27.054 destekçi ile Rehber köpeği zehirlenen görme engelli Mustafa Demirtaş için Marmaris Belediyesi hem rehber köpek ihtiyacını karşıladı hem de aylık parasal yardım bağlayıp yıkılmaya yüz tutmuş evini onardı.

İLGİLİ HABERCinsel istismar önergesinde önemli gelişme!Cinsel istismar önergesinde önemli gelişme! Başbakan talimat verdi…

Rekor 4.5 milyon imza

2012 yılında Almanya’da Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Philip Maestanz bir Youtube kanalları üzerinden müzik yayını yapan bir platform oluşturmuştu. Youtube’un sahibi Google ise telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Mastenz’in yayınını durdurmasını yoksa hakkında dava açılacağını belirtti. Bunu kabul etmeyen Mastenz’a karşı Google’ın uyarısını dikkate almadı. Ve Change.org’dan kanalının kapatılmaması için bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına katılan 4.5 milyon insan Maestanz’a destek verdi. İmza kampanyası Kasım 2016 itibariyle Change.org’da en çok imza alan girişim oldu.

İLGİLİ HABERCinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlülerden sert tepkiCinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye ünlülerden sert tepki

Meclise sunulan önergede şu ifadelere yer verildi:
“Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın, 16.11.2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

İLGİLİ HABERSapıklar kanuna uymuyor diye... Kanunu sapıklara uyduruyorlarSapıklar kanuna uymuyor diye… Kanunu sapıklara uyduruyorlar

İLGİLİ HABERKanuna uygun tecavüz...Kanuna uygun tecavüz…

Yayınlanma Tarihi:13:22,