Sözcü Plus Giriş

“Çocuklar İçin Adalet” projesi

Suça sürüklenen çocuklar için İstanbul Adliyesi'nde oluşturulan yeni kompleksin açılışı yapıldı.

Güncellenme: 12:16, 26/03/2016
“Çocuklar İçin Adalet” projesi

“Çocuklar İçin Adalet” projesi kapsamında İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'nda suça sürüklenen çocuklar ve mağdur çocukların daha rahat bir ortamda ifade ve beyan vermelerine olanak sağlayan ve 3 aşamadan oluşan kompleksin açılışı yapıldı.

Yalçın BEL – SÖZCÜ

Açılışa İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun, İstanbul Anadolu Adalet Komisyon Başkanı Hayri Kaynar, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Onur Temürlenk ile çok sayıda başsavcı vekili ve adli personel katıldı.

Suça sürüklenen çocuklar ve mağdur çocukları aileleri ve yakınları ile görüşmelerinin sağlanması, ifade ve beyan verecek olan çocukların görüşmeyi beklerken kendilerini daha iyi hissetmelerinin sağlanması için tasarlandı. Komplekste bekleme odası, çocuğun adli görüşmecinin ferah sakin ve dikkat dağıtıcı olmayan görüşme odası ve video konferans sistemi SEGBİS kurulumu mevcut olan savcı ve avukatların görüşmeleri izlediği teknik odadan oluşmakta.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun açılışta yaptığı konuşmada;
“Çocuklarımızın duygusal olarak kendilerini olumsuz hissetmemeleri İşlemlerin daha hassas yürütülmesi için düzenlendi. Çocukların yaş gruplarına göre odalar tasarlandı. Küçük yaştaki çocuklar için oyuncakların olduğu daha büyük yaşta ki çocukları için kitaplar ve oda resimleri onlara göre tasarlandı. Çocukların pedagog ve psikologlarla daha rahat kendilerini hakim savcı ve kolluk kuvvetlerinin huzurunda hissetmeyecekleri sağlandı. Çocuklarımız soruyu soran hakim ve savcıları görmeden telekonferans sistemiyle cevaplandıracak.”

“Çocuklar için Adalet Projesi” , Avrupa Birliği'nin mali, UNICEF'in teknik desteğinde Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı Genel Müdürlüğü Koordinatörlüğünde yürütülüyor.

Yayınlanma Tarihi:12:15,