Sözcü Plus Giriş

Cübbeli Ahmet’e dava açıldı

Cübbeli Ahmet Hoca için, dini değerleri aşağıladığı gerekçesiyle 6 aydan 1 yıla kadar hapsi istemiyle dava açıldı.

Güncellenme: 12:13, 05/04/2016
Cübbeli Ahmet’e dava açıldı

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü hakkında bir kitabında dini değerleri aşağıladığı gerekçesiyle dava açıldı. Ünlü'nün 6 aydan 1 yıla kadar hapsi istendi.
Bir avukatın şikayeti üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cübbeli Ahmet Hoca hakkında soruşturma başlatılmıştı. ‘Şifa Ayetleri' adlı kitabın ‘erkeğin tenasül uzvu için okunacak dualar' bölümündeki ifadelerin dini değerlere hakaret ve aşağılama olduğu gerekçesiyle açılan soruşturma tamamlandı.

Basın savcısı Ertuğrul Sarıyar'ın hazırladığı iddianamede, Ünlü'nün söz konusu suçu işlediği ileri sürüldü. Ünlü, iddianamede yer alan ifadesine göre suçlamayı kabul etmedi. Şifa Ayetleri adlı kitabı kendisinin yazdığını belirten Ünlü, “Ancak şikayete konu olan erkeğin tenasül organı için okunacak dualar adlı 42 ve 43.sayfalara ilişkin Bakara Süresi 266.ayeti ile El-Aidat süresinin cinsel konulara ilişkin okunmasının şifalı olacağına dair bilgiler tarafımca yazılmamıştır.” dedi.

‘Fatiku’r -ratk ala Ratikı’l –fetk' adlı eserden alıntı yaptığını savunan Ünlü, “Ben Arapça'dan tercüme ederek oradan yazılı olarak yorum katmadan naklettim. Belirttiğim gibi bu konuda alıntı yaptığımı kitabımın 7-8.sayfalarında belirttim. Okuyan kişiler bunlara inanabilir ya da inanmayabilir özgürdürler. Diğer cinsel konularda sahih hadisler de vardır. İslam dini hayatın her alanında olduğu gibi bu alanda da düzenleyici bilgiler içermektedir. Amacım kesinlikle dini değerleri incitmek değildir. Esasen Kuran-ı Kerim'de İsra Süresi'nde bu konuda ayetler vardır. İnsanlar bu ayetleri şifa görmek istedikleri olaya göre okuyabilirler. Kuran-ı Kerim'deki ayetler ayaklar için, baş için, eller için nasıl okunabilirse insanın diğer uzuvları için de okunabilir. Kaldı ki kitabımda tüm uzuvlara ilişkin sözler varken sadece 2 sayfasını alıp sanki ben cinsel içerikli bir konuda öneride bulunuyormuşum gibi lanse edilmesi kötü niyetli bir davranıştır.” ifadelerini kullandı.

İddianamede, Ünlü'nün alıntı yaptığını belirtmesine karşın sayfanın alt kısmında dipnot göstermediği, hangi sayfaların alıntı olduğuna dair bilgi vermediği belirtildi.

Şikayetçi avukatın, konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan (DİB) aldığı cevap da iddianamede yer aldı. DİB'in yazısında, “Kur'an-ı Kerim'deki bazı surelerin ayetlerin veya Allah'ın(c.c.) isimlerinin suya okunması ve bu suyun tedavide kullanılmasına yönelik dile getirilen tertip ve yöntemlerin sahih kaynaklarımızda bir dayanağı olmadığı gibi Kur'an ve sünnette bu tertip ve uygulamaların doğruluğunu gösteren bir bilgi de bulunmamaktadır. Mezkür sure, ayet, esma-i celilenin manalarından hareketle bu ve benzeri tertipler oluşturulması tasvip edilemez. Kur'an ayetlerinin ve esma-i şeriflerin bu gibi konularda istismar edilmesi Kur'an'ın mehabetine yakışmayacağı gibi halk nazarında da olumsuz duygu ve anlayışlara yol açabilir.” denildi.

Dosya kapsamına göre, Ünlü'nün, Kur’an, Hadis ya da Sünnet'e dayanmayan bir takım yöntemlere halkın dini duygularını incitecek şekilde yer verdiği belirtildi. Halk nazarında olumsuz duygu ve anlayışlara yol açabilecek bilgilerin doğruluğunu gösteren bir kaynak bulunmadığı da ifade edilen iddianamede, Ünlü'nün dini duyguların alenen aşağılanması suçunu işlendiği kanaatine varıldığı kaydedildi. Ünlü hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianame, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yayınlanma Tarihi:12:09,